Nenechte mráz způsobit katastrofu

 Dům 
08. prosince 2016 07:59 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Dům je potřeba na zimu připravit. Shutterstock
Zima nastupuje, teploty klesají a pokud máte rekreační chatu nebo chalupu, určitě přemýšlíte o tom, jak zajistit, aby v zimě objekt nepromrzl nebo aby nepraskla voda v potrubí či topení. Poradíme, na co si dát pozor a jak postupovat.

Voda v radiátorech

Pokud má váš dům ústřední topení, je řešení samozřejmě snadné. Do systému napustíte vodu doplněnou o nemrznoucí směs. Podobně jako tomu je v motoru auta. Pokud necháte v radiátorech jen vodu, musíte zajistit temperování objektu, aby teplota v místnostech nepoklesla pod nulu.

Voda v potrubí

Podstatně horším problémem bývá vodovodní potrubí. Zvlášť proto, že obvykle nestačí uzavřít hlavní přívod vody. Abyste si byli jisti, že v trubkách žádná voda nezůstala, museli byste zbylou vodu vypustit a v nejlepším případě potrubí profouknout, aby odešla i voda z různých zákoutí systému. I když se instalatéři většinou snaží trubky vyspádovat tak, aby mohla voda odtéct, někdy se přece nevyhnou místům, kde naopak voda i po vypuštění systému zůstane. V takových případech bývá opět lepší zajistit temperování objektu.

Jak na temperování

Nejjednodušší způsob je nastavit termostat na nějakou nízkou úroveň a nechat topení, aby se sepnulo. Pokud váš termostat nemá patřičně nízkou teplotu – třeba i dva stupně, můžete ho vyměnit za jiný, který nebude zbytečně vytápět prostory na příliš vysokou teplotu. Doporučujeme termostat s dálkovým čidlem, které umístíme do nejchladnější místnosti. Také můžete využít fotovoltaické panely na střeše, které zapojíte do vhodného přímotopu a ty budou přes zimu vyhřívat místnosti. Sice budou pracovat jen přes den a jen pokud bude svítit sluníčko, ale pro průběžné zvyšování teploty v objektu to stačí. Pokud jste nadšenci pro moderní technologie, můžete si pořídit i systém, který monitoruje teplotu v různých místnostech i venku a může sám zapínat vytápění, případně ho můžete ovládat přes internet a využít možnosti zapnout topení před svým příjezdem, abyste měli na chalupě příjemné teplo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu