Nenechte mráz způsobit katastrofu

Dům je potřeba na zimu připravit.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
08. prosince 2016 07:59 / Shutterstock
  0   0
Zima nastupuje, teploty klesají a pokud máte rekreační chatu nebo chalupu, určitě přemýšlíte o tom, jak zajistit, aby v zimě objekt nepromrzl nebo aby nepraskla voda v potrubí či topení. Poradíme, na co si dát pozor a jak postupovat.

Voda v radiátorech

Pokud má váš dům ústřední topení, je řešení samozřejmě snadné. Do systému napustíte vodu doplněnou o nemrznoucí směs. Podobně jako tomu je v motoru auta. Pokud necháte v radiátorech jen vodu, musíte zajistit temperování objektu, aby teplota v místnostech nepoklesla pod nulu.

Voda v potrubí

Podstatně horším problémem bývá vodovodní potrubí. Zvlášť proto, že obvykle nestačí uzavřít hlavní přívod vody. Abyste si byli jisti, že v trubkách žádná voda nezůstala, museli byste zbylou vodu vypustit a v nejlepším případě potrubí profouknout, aby odešla i voda z různých zákoutí systému. I když se instalatéři většinou snaží trubky vyspádovat tak, aby mohla voda odtéct, někdy se přece nevyhnou místům, kde naopak voda i po vypuštění systému zůstane. V takových případech bývá opět lepší zajistit temperování objektu.

Jak na temperování

Nejjednodušší způsob je nastavit termostat na nějakou nízkou úroveň a nechat topení, aby se sepnulo. Pokud váš termostat nemá patřičně nízkou teplotu – třeba i dva stupně, můžete ho vyměnit za jiný, který nebude zbytečně vytápět prostory na příliš vysokou teplotu. Doporučujeme termostat s dálkovým čidlem, které umístíme do nejchladnější místnosti. Také můžete využít fotovoltaické panely na střeše, které zapojíte do vhodného přímotopu a ty budou přes zimu vyhřívat místnosti. Sice budou pracovat jen přes den a jen pokud bude svítit sluníčko, ale pro průběžné zvyšování teploty v objektu to stačí. Pokud jste nadšenci pro moderní technologie, můžete si pořídit i systém, který monitoruje teplotu v různých místnostech i venku a může sám zapínat vytápění, případně ho můžete ovládat přes internet a využít možnosti zapnout topení před svým příjezdem, abyste měli na chalupě příjemné teplo.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu