Jaká bude letos zima? Zeptejte se přírody. Poví vám to přesněji než meteorologové

 Ostatní 
30. října 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  9
📷
4 fotografie v galerii
Zvířata a rostliny neomylně vědí, jaké bude v zimě počasí. Závisí na tom jejich přežití. Sledujte je a dozvíte se to také. Shutterstock
Nedůvěřujete předpovědím počasí, které často nepředpoví ani jak bude o víkendu? O dlouhodobých předpovědích ani nemluvě? Tak se podle nich neřiďte a podívejte se kolem sebe, jak se chovají zvířata a rostliny. Jejich instinkt funguje neomylně.

Příroda už dlouhou dobu dopředu ví, zda přijde mírná nebo naopak tuhá zima. Na základě toho se začnou jak zvířata, tak rostliny chovat a připravovat se na zimní období. Vy toho můžete využít a na základě pozorování zkusit odhadnout, jaká bude letos zima.

Předpověď tuhé zimy

Když budete pečlivě pozorovat, co se děje za dveřmi vašeho bytu nebo domu, leccos se dozvíte. Například když pavouci začnou tkát pavučiny přes sebe, znamená to, že v nadcházející zimě nás čekají trvalejší mrazy.

Jestliže mají na podzim zajíci a husy hustou srst a peří a jsou tuční, očekávejte, že zima bude tuhá.

Zajděte se podívat i do lesa. Víte o nějakém mraveništi ve vašem okolí? Navštivte ho. Pokud mravenci nosí do svého obydlí nezvykle hodně materiálu, tuhá zima nás nemine. Vidíte li okolo i hodně žaludů, je to další náznak nadcházejících silných mrazů a dlouhé zimy.

Jakmile se začnou zvířata přesouvat na jižní stranu hor, nebo se zdržují poblíž lidských obydlí, rovněž očekávejte tuhou zimu.

Další znamení zimy, ve které se bude často teplota pohybovat hodně pod bodem mrazu, hledejte na zahradách. Vídáte-li kolem sebe nemálo vysokých krtinců, přijde tuhá zima.

Velkého množství sněhu se dočkáme, pokud se v říjnu objevují hodně často mlhy.

Občas se stane, že v listopadu kvetou stromy. Uvidíte-li toto v nadcházejícím měsíci, předpokládá se dlouhá zima.

Bude mírná zima?

Pokud je červenec a srpen stejně teplý, nebo je srpen dokonce teplejší, bude následovat mírná zima.

Rovněž sněží-li již v říjnu, předpokládá se měkká a mírná zima.

Mírnou zimu také značí nevelká úroda všech plodů a hub. Což se o letošním roce opravdu říci nedá.

Nejhorší je, když v říjnu spadne všechno listí. To pak následuje zima, ve které není nouze o srážky, ale teplota se nedostane pod nulu.

Sledujte oblohu

Příroda se ve svých odhadech většinou nemýlí. Na instinktivním chování závisí přežití celých stád, hejn, ale i lesů. Pokud na sledování zvířat a rostlin nemáte čas, dívejte se alespoň na nebe. Jakmile poletí pryč tažní ptáci, do čtrnácti dnů jsou tu mrazy. Jak se v chladném počasí bránit proti nachlazení, angíně a chřipce se dozvíte v našem článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná