Montáž poličky pro začátečníky

Poličku si můžete vyrobit dokonce i ze staré palety.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Ostatní 
21. srpna 2017 16:05 / Shutterstock
  1   0
Každý se dostane někdy do situace, kdy musí udělat poprvé nějakou činnost, kterou nikdy nedělal. Projdete obchodním domem, zakoupíte poličku a vzpěry, ale co dál? Popíšeme postup.

Potřebné vybavení a materiál

Pokud nemáte ani vybavení, budete si muset půjčit příklepovou vrtačku s vrtákem. Hmoždinky, jejichž velikost bude odpovídat předpokládanému zatížení poličky. Odhadem půjde o hmoždinky o průměru 8 mm, možná větší. O tom se raději poraďte s prodávajícím. K některým sadám budete mít v balíčku i potřebné drobnosti už přibalené. Řekněme, že máme dvě vzpěry a každá je ke zdi přichycena na dvou místech. Budeme tedy potřebovat čtyři hmoždinky a čtyři vruty, jejich délka bude téměř taková jako součet délky hmoždinky a tloušťky materiálu, ze kterého je vzpěra vyrobena. Může být o něco kratší. Průměr se odvíjí od průměru hmoždinky a měl by být o 2 mm užší. Ještě je dobré vědět, do jaké stěny budete hmoždinku dávat. Jsou totiž univerzální, do sádrokartonu, do ytongu a do dalších materiálů. Velkým problémem jsou současné tvárnice s mnoha vzduchovými komůrkami, které sice perfektně izolují, ale nedá se do nich skoro nic přichytit. Tam se uplatní tzv. chemická kotva, ale to raději svěřte někomu se zkušenostmi.

Z dalšího vybavení potřebujeme šroubovák a kladivo. Další obvykle malé vruty budou třeba k přichycení poličky ke vzpěrám.

Postup práce

Rozměříme přesně kam vrtat. Přesnost je důležitá, neboť šikmá polička nevypadá dobře a nemáme mnoho možností jak její umístění korigovat. Vrtačkou s vrtákem, který odpovídá průměru hmoždinky, vyvrtáme otvor o hloubce o něco větší než je hmoždinka. Pokud je otvor pevný, vložíme hmoždinku a přiklepneme kladívkem. Pokud se nám zdá otvor příliš volný, můžeme si připravit trochu sádry a vložit hmoždinku do sádry a pak ji přiklepnout do stěny a nechat zatuhnout. Takto si připravíme všechny potřebné otvory. Následně ke stěně přišroubujeme vzpěry a k nim potom poličku.

Pokud není polička povrchově ošetřená, bývá vhodné ji ještě před montáží nalakovat. Pokud ladíte interiér do určitého odstínu, můžete samozřejmě použít i mořidlo na dřevo nebo jinou barvu, která vám vyhovuje.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Karibiku: Podívejte se na místa, kde byla příroda více než štědrá

Věda & Vesmír

Vědci odhalili gigantické prohlubně v Jupiteru. Některé z nich mají hloubku až 130 tisíc kilometrů

Bydlení

Pořizujete si elektrický zubní kartáček? Poradíme, která kritéria jsou nejdůležitější

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu