Montáž poličky pro začátečníky

Poličku si můžete vyrobit dokonce i ze staré palety.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Ostatní 
21. srpna 2017 16:05 / Shutterstock
  1   0
Každý se dostane někdy do situace, kdy musí udělat poprvé nějakou činnost, kterou nikdy nedělal. Projdete obchodním domem, zakoupíte poličku a vzpěry, ale co dál? Popíšeme postup.

Potřebné vybavení a materiál

Pokud nemáte ani vybavení, budete si muset půjčit příklepovou vrtačku s vrtákem. Hmoždinky, jejichž velikost bude odpovídat předpokládanému zatížení poličky. Odhadem půjde o hmoždinky o průměru 8 mm, možná větší. O tom se raději poraďte s prodávajícím. K některým sadám budete mít v balíčku i potřebné drobnosti už přibalené. Řekněme, že máme dvě vzpěry a každá je ke zdi přichycena na dvou místech. Budeme tedy potřebovat čtyři hmoždinky a čtyři vruty, jejich délka bude téměř taková jako součet délky hmoždinky a tloušťky materiálu, ze kterého je vzpěra vyrobena. Může být o něco kratší. Průměr se odvíjí od průměru hmoždinky a měl by být o 2 mm užší. Ještě je dobré vědět, do jaké stěny budete hmoždinku dávat. Jsou totiž univerzální, do sádrokartonu, do ytongu a do dalších materiálů. Velkým problémem jsou současné tvárnice s mnoha vzduchovými komůrkami, které sice perfektně izolují, ale nedá se do nich skoro nic přichytit. Tam se uplatní tzv. chemická kotva, ale to raději svěřte někomu se zkušenostmi.

Z dalšího vybavení potřebujeme šroubovák a kladivo. Další obvykle malé vruty budou třeba k přichycení poličky ke vzpěrám.

Postup práce

Rozměříme přesně kam vrtat. Přesnost je důležitá, neboť šikmá polička nevypadá dobře a nemáme mnoho možností jak její umístění korigovat. Vrtačkou s vrtákem, který odpovídá průměru hmoždinky, vyvrtáme otvor o hloubce o něco větší než je hmoždinka. Pokud je otvor pevný, vložíme hmoždinku a přiklepneme kladívkem. Pokud se nám zdá otvor příliš volný, můžeme si připravit trochu sádry a vložit hmoždinku do sádry a pak ji přiklepnout do stěny a nechat zatuhnout. Takto si připravíme všechny potřebné otvory. Následně ke stěně přišroubujeme vzpěry a k nim potom poličku.

Pokud není polička povrchově ošetřená, bývá vhodné ji ještě před montáží nalakovat. Pokud ladíte interiér do určitého odstínu, můžete samozřejmě použít i mořidlo na dřevo nebo jinou barvu, která vám vyhovuje.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu