Přineste si domů kus přírody a vymyslete dekorace s pískem

 Dům 
21. listopadu 2017 12:00 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Dekorační písek koupíte v obchodě a použít ho můžete třeba ke svíčkám Internet
Pokud máte rádi přírodu a netradiční věci, vymyslete si neobvyklé dekorace s pískem, horninami a minerály. Evokují klid, působí dobře na smysly a přitom vypadají elegantně!

Písek můžete najít volně v přírodě. Vzniká z rozpadajících se hornin a třeba v moři se v něm objevují i korály a mušle. Pro dekorace se využívá hrubý písek, na kterém v menším množství lépe vynikne i barva. Používají se i jemná zrnka například do přesýpacích hodin, ale objevují se i kamínky nebo kuličky.

Písek vzniká v několika fázích. Přírodní se rozkládá statisíce let. Při výrobě dekoračního písku se tomu ale pomáhá mechanickou silou, díky které se nakonec objeví požadovaná hrubost písku. Můžete ho použít například jako stojan na svícen a umístit do něj vysokou svíčku, ale i menší čajové svíčky.

Má ale i další využití. Když ho dáte do čisticího prostředku, uděláte z něj zajímavý smirkový papír. Zbavíte se s ním nejodolnějších nečistot, například skvrn od motorového oleje. Při barvení zase pomocí písku vytvoříte originální vzhled jak na textilu, tak třeba i na zdech.

Barevný písek můžete pořídit i v obchodě, kde si vyberete ze škály barev. Můžete si ho ale připravit i podle vlastních představ. Vystačí vám při tom kuchyňská sůl a potravinářské barvy. Jejich kombinováním pak můžete různě měnit odstíny.

Vybranou barvu rozmícháte v půl šálku vody a postupně ji budete vlévat do nádoby, kam jste předtím nasypali jeden šálek soli. Poměr je přibližný, protože je potřeba vodu nalévat jen po malých částech a sůl vždy co nejvíc promíchat. Potom sůl necháte ještě v sáčku přes noc odpočívat, aby vyschla a měla opravdu podobu barevného písku.

Můžete vytvořit například zajímavé zátiší s mušlemi nebo oblázky, které jste si přivezli v létě z dovolené. K tomu můžete přiložit i fotku od moře, a přestože už je zima, při každém pohledu se vám vybaví vzpomínka na prosluněné pláže. Z barevného dekoračního písku ale můžete vytvořit i různá znamení nebo ornamenty. Vytvořit si můžete pruhy zebry, zbarvení žirafy nebo zapadající slunce. O dekoracích z šišek jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu