Pokud chcete, aby brikety v krbu nebo kamnech hořely co nejdéle, musíte vědět, jak s nimi topit

Brikety umí hořet i plamenem
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
29. prosince 2017 14:55 / Shutterstock
  6   0
Dřevěné brikety se hodí pro vytápění do všech druhů kamen, krbů i kotlů. Mají skvělou výhřevnost, ale záleží na tom, jakým způsobem s nimi budete topit!

Nejlepších výsledků a vysokých energetických hodnot dosáhnete při topení v kotlech na dřevoplyn, kde se palivo nejdříve zplyňuje a teprve pak se plyn spaluje s vysokou účinností. Při topení dřevěnými briketami je podstatná regulace vzduchu.

Přívod vzduchu

Pro samotné zapalování je nutné mít dostatek kyslíku, aby hoření a spalování bylo co nejefektivnější. Při samotném hoření a žhnutí by se měl ale přívod vzduchu uzavřít, aby se teplo uvolňovalo co možná nejdelší dobu.

Samotná doba hoření a žhnutí dřevěných briket se pohybuje od tří do pěti hodin v závislosti na druhu topeniště a množství přiváděného vzduchu. K dosažení efektivního topení se doporučuje osvědčený postup.

Oheň je potřeba rozdělat pomocí podpalovače, drobným dřevem nebo odlomením několika kotoučů z brikety. Při přikládání se zaplňuje spalovací prostor maximálně do jedné poloviny, protože dřevěné brikety při hoření zvětšují svůj objem.

Pokud chcete, aby brikety hořely plamenem, odlamujte kousky briket tak, aby byly velké zhruba jako pěst. Potom je do kotle, krbu nebo kamen přikládejte jen po malém množství. Nakonec si můžete sednout třeba ke krbu a sledovat plameny.

Efektivní topení

Pokud chcete, aby brikety hořely co nejdéle, vůbec je nelámejte, ale přikládejte je celé. Potom snižte také přívod vzduchu na minimum. Sice nebudete mít velký plamen, ale zase budete mít jistotu, že budou hořet déle a nebudete muset stále přikládat.

Efektivní topení dřevěnými briketami spočívá v tom, že briketa nemá hořet, ale správné je, když pouze žhne. Pokud si přímo nechcete užívat plamenů a pohledů do něj, ihned po rozhožení uzavřete přívod vzduchu a nechejte brikety pouze žhnout, aby šlo z krbu, kotle nebo kamen příjemné teplo. O topení biomilířem jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: brikety, topení, krb, kotel, kamna
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu