Chystáte se na hory a váháte mezi lyžemi a snowboardem?

Lyžování i snowboarding baví, obojí má ale svá úskalí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
29. prosince 2017 10:29 / Shutterstock
  0   0
Sjezdovky jsou připravené, většina vleků v provozu a zimní sezona je v plném proudu. Ideální čas k výletu na hory. Nevíte, jestli pro vás bude jednodušší začít se učit na lyžích či na snowboardu? Nebo jste zkušení lyžaři či snowboardisti a chcete vyzkoušet něco nového?

Hlavní rozdíly mezi lyžováním a snowboardingem

Snowboarding je údajně mnohem lepší pro vaše kolena, když je prý nezatěžuje tak moc jako lyžování. Snowboarding vyžaduje mnohem pohodlnější boty. Při pádu na lyžích se zvednete snáze než na prkně. Lyže se vám po nezvládnutí jízdy vypnou. Na lyžích nehrozí tak často jako na snowboardu, že si zraníte po dopadu zápěstí.

Na prkně se vám bude lépe jezdit v čerstvě napadaném sněhu než na ledovce. Lyžař bude vždy rychlejší než snowboardista. Při lyžování můžeme používat pro lepší pohyb hůlky. A konečně, lyžaři musí pořád stát, zatímco snowboardisty uvidíte na kopci často posedávat.

Sjednejte si na začátek instruktora

I když jste zkušeným lyžařem, nezačínejte jezdit na snowboardu, aniž byste věděli, co vás čeká. Ideální je na úvod si sehnat instruktora, který vás naučí základy a poradí vám, jak se vyvarovat chyb.

Rozhodně počítejte s tím, že při prvních sjezdech spadnete a ochutnáte trochu sněhu. Profesionálem se člověk nerodí, ale stává. Bude potřeba hodně píle, odhodlání, vůle a energie. Nezapomínejte ani na potřebné vybavení, třeba na helmu, o jejímž výběru jsme psali zde.

Technika lyžování a snowboardingu se hodně liší

Pro někoho může být na začátku problém, že na snowboardu má připojené obě nohy k jedné desce. Zvykat si na to můžete dlouho. Další rozdíl spočívá v tom, že vpřed budete jezdit bokem. Lyžování je z tohoto pohledu mnohem jednodušší, zvyknete si rychleji. Nohy máte zvlášť a svah sjíždíte stejným směrem, jakým směřují vaše nohy a špičky lyží.

Lidé, kteří ovládají oba sporty, tvrdí, že jednodušší je lyžování. Rychleji si zvyknete na tento pohyb, mnohem rychleji než na snowboardu se naučíte lyže ovládat a dostanete se na nějakou rozumnou úroveň dovedností. Snowboarding vám bude trvat déle, ale pokud již lyžovat umíte, máte velkou šanci, že si i prkno podvolíte mnohem dříve než úplný začátečník.

Pozor na zranění

Při lyžování si nejčastěji poraníte kolena, při jízdě na snowboardu zase ramena a zápěstí. Orientace je na sjezdovce pro lyžaře mnohem jednodušší, než když se budete řítit na snowboardu. Lyžaři mají mnohem těžší vybavení, musí nosit lyže, hůlky a na nohách mají těžké přeskáčové boty, na rozdíl od snowboardistů, kteří nosí jen prkno.

Co se týče energetického výdeje, jsou oba sporty srovnatelné. Lyžování a snowboarding jsou sporty, které vyžadují pohyb celého těla. Lýtka, holeně a případně kolena vás budou bolet z obou těchto aktivit. Je důležité se trochu připravit předem, dobrá fyzická kondice je žádoucí. Pak už si jen můžete vychutnat požitek z jízdy.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu