Jak se zbavit špinavých fleků na zdech, aniž byste museli malovat?
Ani nevíte, kde a kdy se tam vzaly, ale vaše zdi zdobí několik čar od tužek, pastelek, rohů nábytku, bláto, mastnota nebo třeba kus oběda? Jednoduše je umyjte. Každá skvrna však vyžaduje jiný postup.
Voda a hadřík
Možná vás to nikdy nenapadlo, protože jste se báli, že byste současně se skvrnou smyli i vrchní vrstvu barvy? V případě, že máte zdi vymalované bílou barvou, tak se toho bát opravdu nemusíte. Například špinavé skvrny vedle psí misky, flek od kečupu nebo mělkou čáru od tužky či propisky jednoduše smyjete navlhčeným hadříkem. Důležité je jemně otírat, nikoliv drhnout.
Guma
Pokud nepomůže obyčejná voda, zkuste se podívat, zda někde doma nenajdete klasickou školní gumu. Vaše děti budou mít určitě alespoň jednu v penále. Gumou pracujte stejně jemně, jako hadříkem. Budete-li gumovat příliš vehementně, můžete na zdech vytvořit nepěkné skvrny, které mohou původní škody ještě zhoršit.
Křída
Vždy samozřejmě záleží na tom, jakou barvu má zeď, ze které se snažíte odstranit skvrny a flíčky. U bílé zdi se skvrn zbavíte obyčejnou bílou křídou, která nečistoty doslova vygumuje.
Chleba
Chytali jste někdy ryby na chleba? Ano? Pak postup při čištění zdí chlebem je velmi podobný. Uloupněte trochu vnitřního těsta z chleba a v ruce z něj umačkejte pevnou kuličku. Poslouží vlastně podobně jako guma. S tím rozdílem, že chlebová guma dokáže vysát ze zdí i mastnotu.
Bude to navíc fungovat i na tapety. Jak nejlépe sundat staré tapety se dočtete v tomto článku. Sice to bude trochu drobit, ale když poté zdi očistíte hadrem nebo smetákem a zbytek vyluxujete, problém bude vyřešen.
Smirkový papír
Zní to sice trochu drasticky, ale u velkých fleků například od dětských barviček vám nepomůže nic jiného, než právě smirkový papír. Je to vaše poslední záchrana před vymalováním, takže rozhodně stojí za vyzkoušení. Použijte ale co nejjemnější a pracujte velmi šetrně, abyste neobrousili moc velkou vrstvu. Někdy se ale následnému přetření barvou zkrátka nevyhnete.