Chcete malého a odvážného přítele? Sáhněte po tomto krásném psím plemeni

Jezevčík je malý a odvážný
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
14. února 2018 08:27 / Shutterstock
  55   1
Toužíte si pořídit malého psa, který bude milý a přátelský, ale také odvážný? Nejlepší volbou je jezevčík, jenž patří mezi nejoblíbenější plemena. Jejich odvaha často několikanásobně převyšuje jejich velikost!

Jezevčíka si s žádným jiným psem nespletete, protože je unikátní stavbou těla. Má krátké nohy a dlouhé tělo, takže ho jen tak nepřehlédnete. I když jsou jezevčíci malí, zaujmou i svou svéhlavou povahou.

Rozum i samostatnost

Mají vlastní hlavu i rozum a jsou samostatní. Pramení to asi z toho, že jako pomocníci myslivců hledali nory a museli se sami rozhodovat, co dělat. Proto na to musí myslet každý, kdo si chce jezevčíka pořídit.

Je potřeba, aby měl kvalitní výcvik s pevným vedením. Lze ale počítat s tím, že jsou to přátelští a učenliví psi, kteří jsou bezmezně oddaní svému pánovi. Je to dobrý hlídač a kamarád a také rád plave nebo aportuje.

Existují tři velikosti jezevčíků, a to standardní, trpasličí a králičí. Dále mají tři varianty srsti od krátké přes dlouhou až po hrubou. Každá srst má své výhody a nevýhody. Krátká je jemná na dotek, nepotřebuje žádnou zvláštní péči, ale dost líná. Dlouhá srst je zase krásná a jemná, ale musí se často vyčesávat a hodně líná. Hrubá vyžaduje jen občasné kartáčování a dvakrát do roka se musí trimovat, čili speciálně upravit.

Jezevčíci jsou v různých barvách od červené přes červenožlutou, žlutou, černou, černou s pálením až po žíhanou nebo tygrovanou. Tygrování je forma zředění základní barvy a dalších na srsti viditelných nepravidelných šedých nebo béžových skrvn.

Nemoci páteře

Tygrovaní psi mívají světlé nebo modré oči, občas se nevyhnout vadám zraku nebo sluchu. Z toho důvodu se mezi sebou nesmí křížit dva jedinci s tygrovanou srstí. Jezevčíci často trpí i nemocemi páteře, které souvisí s dlouhým tělem a krátkýma nohama.

Původ jezevčíků sahá do Starého Egypta. Původně byl hladkosrstý. Pak v 16. století vznikl křížením se španělem jezevčík dlouhosrstý. Drsnosrstý je známý od 14. století. Téměř před sto lety byl jezevčík v Česku vzácností. O nejoblíbenějších plemenech jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si vybere každý

Věda & Vesmír

Británie pořídí nejvýkonnější superpočítač na světě. Stroj za miliardy bude zpracovávat důležitá...

Bydlení

Barvy na stěnách ovlivňují lidskou psychiku. Je dobré zvážit, jakou si zvolit při malování pokoje

Zavřít reklamu