I vašemu pejskovi se zdají sny. Víte, jak jsou dlouhé?

 Mazlíčci 
09. února 2018 15:11 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Pejskům se začne zdát sen až po dvaceti minutách spánku Shutterstock
Už jste si někdy říkali, proč se váš pejsek při spaní usmívá, neovladatelně trhá tlapkou nebo kňučí? To se mu zrovna zdá sen. Jak bude dlouhý, záleží převážně na hmotnosti vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Většina psů si ráda zdřímne v průběhu dne hned několikrát. Celkově jsou naši čtyřnozí kamarádi schopní prospat až sedmnáct hodin, avšak pouze dvacet až třicet prospané doby jsou ve fázi hlubokého spánku. I když si myslíme, že spokojeně spí, jeho smysly jsou stále ve střehu a stačí malé vyrušení a zvíře je zase na nohou. Oči jsou sice zavřené, ale uši vnímají i tichý zvuk. Nastydnout může i váš pes. Víte, jak nejlépe nemoci předcházet?

Psi se přesunou do říše snů většinou až po dvaceti minutách spánku. Zaručeně to poznáte tak, že pes kňučí, hýbe nohama, jako by někam utíkal, nebo se jeho dech stane nepravidelným. V tomto stavu vydrží dvě až tři minuty. Vědci se domnívají, že délka a počet snů se liší podle plemen, ale nejvíc záleží na hmotnosti psa. Zatímco drobnější psi mají za noc sny častější, ale kratší, u větších psů to funguje naopak. Sny jsou méně často, ale delší.

Menší pejsek, jako například jezevčík, může zažívat nový sen každých deset minut. Větší plemena, například zlatý retrívr, se snu dočkají pouze jednou za hodinu. Zaručeně nejvíc snů mají štěňata. Způsobeno je to jejich věkem, kdy se ještě stále seznamují se svým prostředím a zažívají tak více nových zážitků, které potřebují zpracovat.

Klidný hlas

Pokud budete mít podezření, že má váš pes zlé sny, raději ho probuďte. V žádném případě se s ním nesnažte zatřepat nebo nadprůměrně zvyšovat hlas. Mohl by vám totiž omylem ublížit, protože si tak rychle nedokáže uvědomit, že už není ve snu. Ideální je, když jej potichu oslovujete jménem, dokud nezpozorujete, že se probouzí. Poté na něj klidným hlasem pomalu mluvte.

O čem naši ochránci sní, je stále velkou neznámou. Říká se však, že převážně o tom, co zažili za celý den, nebo sní o svých páníčcích.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?