Každý zahradník potřebuje k ruce nůžky. Na každou činnost se hodí jiný typ

 Dílna 
09. dubna 2018 08:16 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zahradnické nůžky značně usnadní práci Shutterstock
Ať už máte zahradu nebo jste vášnivý pěstitel pokojových rostlin, bez zahradnických nůžek se obejdete jen těžko. Nejsou ovšem nůžky jako nůžky, každý typ se hodí k jiné činnosti. Jiné nůžky budete potřebovat na prořez stromů, jiné zase na bylinky.

Univerzální nůžky

Pokud si nejste jistí, jaký typ nůžek potřebujete, sáhněte po univerzálních. Těmi nikdy nic nezkazíte. Pořídíte je do stovky i za více než tisíc korun. Cenu určuje kvalita. Pokud si to můžete jen trochu dovolit, je lepší vsadit na kvalitu, práce s takovým nástrojem bude pro vás jednodušší a komfortnější.

Dražší nůžky mívají ergonomicky tvarovaná držadla potažená protiskluzným materiálem, čepele nožů jsou z kvalitní oceli a ostří se nemusí brousit i několik sezon. Opravdu dobré nůžky mají rotační jedno držadlo, které oceníte při dlouhodobější práci – nekladou takový odpor, nenamáhají tolik ruku a hlavně už nikdy vás nebudou trápit puchýře.

I mezi univerzálními nůžkami je jeden zásadní rozdíl. Buď si pořídíte kovadlinové nůžky, nebo dvoubřité. Dvoubřité nůžky jsou často přesnější, zatímco kovadlinové nůžky poskytují větší sílu.

Dvoubřité nůžky

Používají dva nože, které kloužou přes sebe a umožňují čistý střih v blízkosti kmene nebo kořene. Jsou obzvláště vhodné pro stříhání živých rostlin. Lze je použít k stříhání mladého nebo měkkého dřeva a středně dřevitých zahradních keřů a křovin.

Kovadlinové nůžky

Kovadlinové nůžky mají střihací nůž, který přichází do styku s hladkou kovadlinkou a jsou vhodné pro stříhání větví o tloušťce prstu a tvrdého dřeva. Jelikož mohou kovadlinové nůžky poškodit tkáň rostlin, měly by se používat pouze při stříhání suchého (odumřelého) dřeva.

Speciální nůžky

Zahradničení je čím dál tím více v módě a výrobci na tento trend reagují. K dostání jsou tak například nůžky určené speciálně pro pěstitele pokojových rostlin a bylinkáře, pěstitele růží, milovníky bonsají či pěstitele ovocných stromů. K dostání jsou i speciální nůžky na stříhání živých plotů a k dostání jsou i takové, kterými snadno upravíte nedokonalý trávník. O tom, jak o zahradnické nářadí správně pečovat, jsme psali zde.

Pokud pěstujete pokojové rostliny nebo bylinky, pořiďte si malé nůžky s krátkými nožnicemi. Svým tvarem trochu připomínají krejčovské nůžky, jsu ale daleko pevnější. Některé typy mají v ostří vybroušené ozubení pro účinný a neklouzavý střih květin.

Nůžky na růže, respektive na květy růží, vypadají podobně jako ty na bylinky a pokojovky, ale jsou o něco větší a robustnější.

Pokud se sháníte po nůžkách na bonsaje, kupte si menší nůžky konstruované 
s měkkým povrchem a neklouzavou úpravou. Nůžky na listy bonsají mají dlouhé ostré špičky, proto je střih přesný a neporaní zbytečně pletiva listů.

Ovocné stromy a keře lze stříhat univerzálními nůžkami, pokud tedy jde o dřeviny mladé. Na silné větve je už ale lepší se vyzbrojit speciálními nůžkami s ozubeným převodem, který až třikrát zvýší sílu střihu. Na silné syrové větve se hodí hákové nůžky. Práci vám ušetří nůžky s teleskopickým držadlem. Nejjednodušším typem stromových nůžek je takzvaná housenice. Lepší jsou nůžky teleskopické s dosahem do pěti metrů výšky. Mají nastavitelnou hlavu i stříhací mechanizmus, vodicí lanko je skryté v teleskopickém nástavci a při práci nezachytává za spodní větve. Ostříháte s nimi nejen ovocné stromy, ale i vistárii nebo břečťan; průměr stříhaných větví může být přes tři centimetry. K dostání je i takzvané stříhací kopí – jde o nůžky na dlouhé tyči s nastavitelnou hlavou sloužící k stříhání korun stromů ze země.

Nůžky na živý plot si můžete koupit buď elektrické, nebo mechanické. Pokud sáhnete po mechanických, volte raději kvalitnější, jinak se vám po chvíli začnou rozpadat. O něco betelnější než laciné plastové nůžky jsou ty s dřevěnými madly. Jsou ale zase o něco těžší a ostříhat dlouhý plot tak dá pořádně zabrat. Je tak vhodnější se poohlédnout po nůžkách na plot s převodem oboustranným nebo pákovým či zubovým - vynaložíte při práci mnohem méně námahy. Na širší živý plot se vám budou určitě hodit nůžky s teleskopickými madly nebo s delšími čepelemi (ty jsou vhodné i k tvarování okrasných keřů).

I sebelepší sekačka se obvykle nedostane do hůře přístupných míst a aby byl pažit dokonalý, je třeba některé úseky dostříhat ručně. K tomu skvěle poslouží nůžky na trávník. Na malé plochy postačí ruční nůžky – mají antiblokovací systém, jsou lehké a snadno ovladatelné. Trh ale nabbízí i dlouhé nůžky na trávu, díky kterým snadno ostříháte větší plochu a nemusíte se zbytečně ohýbat. K dostání jsou i pákové, které využijete také ke stříhání keřů a živých plotů. Držadlo dlouhých nůžek je výškově nastavitelné a nožnice dokážou sestřihnout i silnější trsy trávy.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

Škoda Scala: Praktická stylovka