Drhnou vám plastová okna? Seřiďte si je sami

 Dílna 
21. dubna 2018 12:01 / Iva Dvořáková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Seřizování oken zvládne i začínající kutil Pexels
To, že vaše okna potřebují seřídit, rozhodně není důvod k reklamaci. Vlivem počasí plasty povolují, a tak je čas od času potřeba přitáhnout a promazat závěsy a šrouby.

Čím déle plastová okna máte, tím větší je pravděpodobnost toho, že začnou drhnout. Je to právě kvůli plastu, který reaguje na střídání teplot. Postupem času okna začínají drhnout, což je způsobeno doléháním křídla na rám. A právě tak spolehlivě poznáte, že nastal čas na jejich seřízení.

Nejde však o výrobní vadu nebo důsledek chybné montáže, seřízení je naprosto běžný úkon. Potřeba bývá většinou jednou ročně.

Potřebovat budete pouze imbusový klíč (4 mm), někdy je nutný klíč č. 10. Okno se seřizuje v dolním nebo horním závěsu. Seřizujte okno vždy otevřené, abyste se pohodlně dostali ke všem šroubům a závěsům.

Kdepak to drhne?

Pokud okno drhne v části spodní, je nutné výškové seřízení směrem nahoru. Všimnete-li si drhnutí v horní části, bude nutné okno posunout směrem dolů.

Když okno naopak nedoléhá, situaci vyřeší zvýšení přítlaku v horní části, popřípadě ještě i za pomocí spodního pantu okno posuňte více vpravo či vlevo.

Postupujte opatrně

Je nutné postupovat opatrně, klíčem otáčejte pouze o pár stupňů a polohu okna průběžně kontrolujte, abyste zjistili, jak se dosavadní seřízení projevilo. 

Jestli objevíte na oknech krom ztíženého chodu známky jakéhokoli poškození či opotřebení, v takovém případě už neváhejte povolat technika, ať vadné díly vymění. Sami se do podobné činnosti určitě nepouštějte.

Oknům také prospívá časté větrání. V tomto článku vás naučíme, jak na to.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton se oblékla do vojenského a vyzkoušela si válku. V Anglii se slavil Den ozbrojených sil

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu