Jak zvládnout výměnu duše na kole během pár minut?

Prasklá duše nemusí představovat závažný problém
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. května 2018 14:40 / Shutterstock
  0   0
Pokud nechcete kolo s defektem táhnout až domů, naučte se vyměnit duši. Zabere to pouze několik minut. Pokud situace nastane, neobejdete se bez pumpičky, rezervní duše, montpáky a sady na opravu duše. Vyřešení problému vám zabere několik minut a následně můžete opět naskočit na kolo a pokračovat v jízdě.

Postup je jednoduchý. Nejprve sundejte kolo s defektem. Pokud jde o přední kolo, povolte rychloupínák a kolo vyndejte. V případě zadního zařaďte vzadu nejtěžší převod, kolo položte na bok přehazovačkou nahoru a kolo vyndejte.

Pouze ve výjimečných případech je duše úplně prázdná, proto odšroubujte čepičku ventilku a vypusťte zbytek vzduchu. Nyní je čas na sundávání pláště za pomoci montpáky. Vložte jej mezi plášť a ráfek a s její pomocí patku nadzvedněte a přetáhněte přes okraj ráfku. Pak stačí montpákou objet celý obvod pláště a uvolnit jej.

V této chvíli nic nebrání vyjmutí duše z ráfku. Nejprve ale sundejte z ventilku čepičku a případně odšroubujte pojistnou matici. Novou duši je dobré před vložením do ráfku lehce nafouknout. Výhoda je v tom, že lépe drží tvar a snadněji se s ní pak pracuje.

Poté postupně po obvodu vložte celou duši a usaďte plášť. Začněte u ventilku a pokračujte po obvodu oběma rukama, každou na jednu stranu. Myslete na to, že duše nesmí zůstat skřípnutá mezi patkou a hranou ráfku. Je-li to třeba, použijte na závěr nazouvání opět montážní páky. Jakou sedačku pro díte vybrat na kolo, jsme psali zde.

Nyní už stačí pouze nafouknout kolo na požadovaný tlak, nasadit zpátky do rámu, dát řetěz nebo utáhnout rychloupínák a můžete opět vyrazit na cestu. Po návratů domů nezapomeňte vložit do brašny novou duši.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu