Mechová zahrádka je kouzelná, vysadit mech je ale těžký oříšek

 Zahrada 
29. dubna 2018 10:59 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Mechové zahrady mají jedinečnou atmosféru Internet
Mech v zahradě má své příznivce i odpůrce. Je pravdou, že pohled na hebký mech může uklidňovat. Jenže vysadit mech uměle do zahrady je složitější, než se může zdát. Přesto existuje řešení, jak zahradu alespoň ozdobit mechovými dekoracemi.

Spolehlivých návodů, jak se mechu v zahradě zbavit, existuje hned několik. O tom, jak na to, jsme psali například zde. Ovšem metod, jak mech naopak do zahrady dostat, už tolik není. Má to své pádné důvody.

Mech neroste jako jiné rostliny, neodnožuje se, nemá hluboké kořeny. Každý lísteček vznikl z jedné jediné buňky. To zároveň částečně vysvětluje, proč se mech nedá „vysadit“ jako jiné rostliny. Přitom je hodně lidí, kteří by mech uvítali na své kamenné zídce, skalce nebo jiném místě v zahradě.

Jogurt moc nepomůže

V souvislosti s "vysazováním" mechu se lidé nejčastěji setkají s radou, ať místo, které chtějí pokrýt mechem, potřou speciální jogurtovou směsí. Stačí prý smíchat živou kulturu jogurtu s jílem a tím pak potřít vybrané místo.

Nikdo vám samozřejmě v tomto pokusu nemůže zabránit, ale odborníci varují, že tato snaha je prakticky marná. Maximálně prý dosáhnete toho, že vaši zídku či kámen pokryje vrstva nevzhledné plísně.

Ideální podmínky pro mech

Většině mechů vyhovuje vlhko a stín, najdou se ale i druhy, kterým se povede i na rozpálených střechách, chodnících nebo suchých zdech (např. prutník stříbrný).

Mech v trávníku je důsledkem nedostatku vápníku a špatně provzdušněné půdy, která je jílovitá a vlhká. Další příčinou je nedostatek slunce nebo zanedbané vyhrabávání trávníku po sečení.

Mechové dekorace do zahrady

Pokud se ve vaší zahradě mechu nevede, ale přesto se chcete pokochat mechovou dekorací, je to možné. Buď si můžete takové dekorace koupit, nebo vytvořit.

Nejprve si připravte předmět, který budete chtít obalit mechem. Může mít třeba tvar hříbku, ale použít lze i například polystyrenovou kouli. Pokud ji budete chtít pokrýt mechem jen sporadicky, je dobré ji předtím vhodně nabarvit, aby neprosvítala bílá barva. Ideální je šedý nástřik, který bude připomínat kámen či beton.

Pak si z lesa přineste dostatek mechu. Mechem postupně vybraný předmět obalujte a upevňujte vázacím drátkem. A nebojte, drátek se po chvíli doslova ztratí v mechu, takže nebude vidět. Svou dekoraci ale nezapomeňte pravidelně kropit vodou, aby mech vydržel co nejdéle. Pokud je to možné, můžete pod mech dát i trochu kyselé půdy.

Mechový milkshake

Přesto, že odborníci jsou k umělému rozmnožování mechu na zahradě skeptičtí, na internetu je jeden návod, který prý funguje. Zda je to ale pravda, budete muset vyzkoušet.

Pomocí mixéru lze údajně vytvořit superrostoucí směs mechu. Stačí několik velkých kusů mechu (prý to funguje s živým i uschlým mechem) rozmixovat se dvěma hrnky podmáslí a dvěma hrnky vody. Směs prý zapáchá, ale je údajně velmi účinná. Hotový "mechový milkshake" pak pomocí štětce rozetřete do míst, kde chcete mít mech, a nechte pracovat přírodu.

Mech ze zahradnictví

Pokud se vám mechový milkshake neosvědčí, existuje jedno spolehlivé řešení. Měkoučký a nápadně zelený „mechový“ koberec plně vynahradí nízká, kobercovitá skalnička. Sotva pět centimetrů vysoký úrazník (Sagina subulata) hojně používají bonsajisté jako perfektní náhražku mechu k porostu větších ploch na zahradě nebo k aranžování výpěstků.

Snese přímé slunce i polostín. Roste velmi rychle, zvlášť když se pravidelně zalévá. Hodí se do skalek i spár mezi kameny a neuškodí mu ani sešlapávání, takže bez potíží roste i mezi šlapáky nebo na okraji cestičky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Logo Apple na zadní straně iPhonu není jen tak. Co tajné tlačítko umí a jak jej odemknout

Zavřít reklamu