Připravte zahradu na zimu. Jak zabezpečit zavlažování?

 Zahrada 
07. října 2018 11:12 / Veronika Prášilová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Aby zavlažovací systém v létě dobře sloužil, musíte jej přes zimu dobře zabezpečit Shutterstock
Před pár dny ještě teploměr atakoval tropickou třicítku, podzim se ale razantně přihlásil o slovo a noční teploty padají k nule, ve vyšších polohách už i pod ni. To je nejvyšší čas na zazimování zahradního závlahového systému. Mráz a rozpínání vody by mohly vést k nenávratnému poškození rozvodů a koncových rozprašovačů.

Účinné kroky, které poškození mrazem zabrání, jsou o to důležitější v případě, že máte zařízení ještě v záruce a jeho poškozením byste o tuto výhodu přišli.

Kompresor je základ

Spolehlivě se vám to podaří s kompresorem na stlačený vzduch, který z trubek či hadic vyfoukne prakticky všechnu vodu. Kompresor ovšem musí mít dostatečný výkon, odpovídající velikosti závlahového systému. Záleží na délce a průměru potrubí, převýšení zahrady, počtu a typu postřikovačů v jednotlivých větvích systému.

U středně velké zahrady se u kompresoru udává vhodný průtok vzduchu nejméně kolem 5 litrů/s a stolitrový vzdušník. Malé hobby nebo kufříkové kompresory tuto práci rozhodně nezastanou. Vhodný typ a velikost kompresoru výrobci závlahových systémů často uvádějí v přehledných tabulkách, stejně jako následný postup vytlačení zbytkové vody.

Hlavně postupně a nespěchat

Nejprve zavřete přívod vody a zapněte závlahu, abyste vypustili zbytkový tlak. Poté místo přívodu vody připojte kompresor. Jeho vzdušník natlakujte na 4 - 5 barů a spouštějte jednotlivé sekce od nejvzdálenější ke zdroji vody po nejbližší. Podle délky potrubí se odvíjí čas potřebný na profouknutí.

Přepnout na další sekci můžete až ve chvíli, kdy z nejvzdálenějších postřikovačů bude voda jen prskat. Nakonec celý postup opakujte do té doby, než půjde z postřikovačů jen vzduch, to může v závislosti na velikosti závlahového systému trvat i několik hodin. Profoukněte i další připojené rozvody jako vodovodní zásuvky. Z potrubí se vám nikdy nepodaří dostat všechnu vodu, zamrznutí jejích zbytků ale není nikterak nebezpečné.

Nezapomeňte na příslušenství

Doporučuje se také vyčistit vložku ve filtru, případné zaschlé nečistoty by se na jaře špatně odstraňovaly. Zkontrolujte a zazimujte také další části celé soustavy, jako čerpadlo a tlakovou nádobu, ve kterých voda nikdy nesmí zamrznout, nebo vodovodní sloupky a zahradní ventily. Právě kulové ventily jsou i při prvních mrazících hodně náchylné k poškození, stejně jako mosazná, nerezová a plastová zařízení nebo jejich části.

Požádajte klidně o pomoc

Budete-li zazimovávat závlahový systém poprvé, doporučujeme povolat odborníky nebo známého se zkušenostmi, abyste nenapáchali více škody než užitku. Může se vám totiž klidně stát, že použijete natolik silný kompresor, že si doslova vystřelíte do vzduchu všechny rozstřikovače. A jestli o závlaze teprve uvažujete, myslete na odvodnění už při projektování systému, abyste si před každou zimou co nejvíce ulehčili práci.

Při přípravě zahrady na nadcházející mrazivé dny myslete na to, že nejen zavlažovací systém potřebuje zazimovat. Na co dalšího byste určitě neměli zapomenout, se dozvíte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu