Přemýšlíte, jakou barvu vchodových dveří zvolit? Poradíme, která vašemu domu dodá ten správný šmrnc

 Dům 
08. prosince 2018 10:10 / Marie Popelková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Barevné vchodové dveře dodají domu šmrnc Depositphotos
Někdo je konzervativní a aniž by o tom dlouho přemýšlel, zvolí nenápadnou barvu vchodových dveří, například bílou. Hodně lidí také ponechává vchodové dveře v klasickém dřevěném odstínu. Pokud jste ale odvážnější a chcete pro vchodové dveře zvolit výraznější barvu, směle do toho. Poradíme, kam se která barva hodí.

Barva dveří může domu zcela změnit celkový vzhled. Pokud tedy toužíte po oživení, zvolte barevné dveře - dodají exteriéru šmrnc a patřičný náboj. Výběr barvy byste ovšem měli podřídit barvě fasády, ať vše k sobě příjemně ladí.

Žlutá

Málokteré dveře si získají tolik pozornosti jako živě působící žluté dveře. Žlutá barva je spojována s optimismem, radostí a teplem a působí velmi vesele. Pokud tedy chcete, aby na vás i vaše hosty dveře takto působily, určitě o žlutých dveřích pouvažujte.

Kam se hodí žluté dveře?

Žluté dveře jsou vhodné zejména v případě, máte-li šedou barvu fasády. Možná je však i jejich kombinace s barvou bílou nebo hnědou. Rozhodně žlutou však nekombinujte s dalšími výraznými barvami – ve výsledku by totiž váš dům působil spíše křiklavě.

Červená

Červená barva je velice poutavá a stejně tak to bude s vašimi dveřmi, pokud je touto výraznou barvou natřete. Červená symbolizuje sílu, vášeň a je vzrušující a energická. Působí také velice naléhavě.

Kam se hodí červené dveře?

Červená jde skvěle zkombinovat s šedou a hnědou (s obecně tmavšími barvami). Samozřejmě je však skvělou volbou i ke klasické fasádě v bílé barvě. Taktéž ji lze dobře sladit s tmavě žlutou či tmavě oranžovou.

Oranžová

Oranžová barva není u dveří moc obvyklá. Jelikož je kombinací žluté a červené, působí podobně jako tyto barvy – také vyvolává radost, je povzbudivá a symbolizuje teplo či slunce.

Kam se hodí oranžové dveře?

Oranžová je barva velice výrazná a křiklavá sama o sobě, a proto je třeba ji kombinovat s barvami neutrálními. Okolí oranžových dveří by tedy mělo být světle či tmavě šedé, nebo případně i hnědé nebo bílé.

Zelená

Zelená je velice populární barva. Se zelenými vstupními dveřmi se však už tak často nesetkáte. Zelená je přitom velice uklidňující a uvolňující. Vyjadřuje rovnováhu a symbolizuje přírodu. Je tedy barvou velice přirozenou.

Kam se hodí zelené dveře?

Podobně jako oranžová je zelená (především světle zelená) dosti nápadná, a tak je opět lepší ji kombinovat spíše s neutrálními barvami – vhodná je kombinace s bílou nebo světle šedou barvou.

Modrá

Vystoupit z davu můžete také tím, že vstupní dveře natřete modrou barvou. Ta se totiž na dveřích také objevuje jen zřídka.

Kam se hodí modré dveře?

Zejména tmavě modrou barvu již lze snáze kombinovat s jinými výraznějšími barvami. Modré dveře jsou skvělé, máte-li například dům žluté či oranžové barvy. Z neutrálních barev jsou vhodné spíše světlejší barvy (to znamená bílá, světle šedá a světle hnědá).

Fialová

Fialová je barvou duchovna, mystičnosti i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných barevných pólů, modrého klidu a červené síly, které se navzájem vyrovnávají. Dokonce je známo, že tato barva pomáhá i při meditaci a působí na naše nevědomí.

Kam se hodí fialové dveře?

Fialovou lze úspěšně zkombinovat prakticky s kteroukoliv jinou barvou. Fialové dveře budou vypadat skvěle na pozadí sytě oranžové, červené nebo růžové fasády. Ale i žluté nebo zelené. Pokud chcete umírněnější kombinaci, tak nic nepokazíte klasickou bílou nebo šedivou fasádou.

Černá

Černé dveře působí elegantně a dramaticky. I když černá ani zdaleka nepatří mezi veselé barvy, kombinací s vhodnými barvami může působit opravdu úžasně.

Kam se hodí černé dveře?

Podobně jako bílá lze černou obecně zkombinovat se všemi barvami. Pokud však nechcete, aby váš dům působil příliš temně, volte nátěr spíše v barvách světlejších. Působivá je černá například v klasickém kontrastu s bílou.

Pokud vás barvy baví, možná jste už slyšeli o takzvaných komplementárních barvách. O tom, jak je využít v bytovém designu, jsme psali zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve