Pomozte ptáčkům přežít zimu a vyrobte jim jednoduché krmítko

Krmítkem potěšíte všechny ptačí návštěvníky vašeho teritoria
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dílna 
07. prosince 2018 18:25 / Shutterstock
  16   1
Zima se už ozvala v plné parádě a zatímco my jsme doma v teple, ptáci venku tiše trpí. Mají nedostatek vody i potravin. Pomozte jim přežít tohle náročné období. Vyrobte jim krmítko, které poslouží zároveň i jako dekorace.

Než zapadne vaše obydlí sněhem, měli byste mít připravenou ptačí budku, která poslouží nejen jako útočiště ptákům, ale zároveň i jako jejich jídelní kout. Vy pak můžete společně s dětmi za oknem vaše návštěvníky tiše pozorovat.

Umístění krmítka

Než se pustíte do výroby krmítka, rozhodněte se, kam jej umístíte. Místo pro krmítko musí být bezpečné. Neměly by k němu mít přístup kočky ani jiná zvířata. Nejlepší je přístřešek, případně strom. Určitě počítejte také s tím, že na své hosty budete chtít občas koukat. Dbejte tedy, ať je na něj z oken domu či bytu dobře vidět.

Nářadí k výrobě

V tomto případě by mělo postačit kladivo, hřebíky ve správné délce a taky několik prkýnek nebo latěk. Budete-li chtít krmítko natřít, pak si připravte i lak nebo barvu a štětec. Největší kus dřeva budete potřebovat na podlahu krmítka. To by mělo být i dostatečně silné. Pamatujte také na to, že samotná „podlaha“ nestačí. Potřeba budou také bočnice, jinak by nasypané zrní z krmítka vypadalo.

Destičky okolo podlahového prkénka by měly mít na výšku alespoň dva centimetry. Ideálně však ještě o trochu více. Tyto destičky přitlučte k podlaze. Dále si připravte čtyři stejně dlouhé hranoly, které budou sloužit jako podpora střechy. Opět je přibijte k základně krmítka. Jaké nářadí se vám bude hodit? Čtěte více.

Střecha je na řadě až v posledním kroku. Může být plochá, čímž si usnadníte práci, ale mnohem lepší je střecha zkosená. Jednoduše budete potřebovat dvě destičky, které přibijete k hranolům a nakonec je spolu k sobě spojíte. Budete-li krmítko umísťovat na strom, pak k němu budete muset připevnit i oko na zavěšení. Pokud bude stát například na přístřešku, není to třeba.

Krmítko z PET lahve

Pokud se vám zdá výroba dřevěného krmítka příliš zdlouhavá, můžete jednoduše vyrobit krmítko z PET lahve. Měla by být co největší, nejlépe 2,5 litru, ale postačí i dvoulitrová. Zhruba pět centimetrů ode dna udělejte dva otvory tak, abyste jimi prostrčili špalíček, který bude sloužit jako bydlo pro ptactvo.

Stejně velké otvory pak vyřízněte i o kousek výš – zhruba dva až tři centimetry nad bydlo. Tento otvor ideálně opalte svíčkou, aby se ptáci nepořezali. Přes hrdlo naplňte láhev semínky. Kolem hrdla lahve pak uvažte silnější provázek a zavěste celé PET krmítko na strom. Teď už jen sledujte, jak se k vám ptačí hosté pohrnou.

Tip: Co do krmítka

Do krmítka patří výhradně obilí, semena a drcené ořechy. Můžete přidat pšenici nebo sádlo či lůj. V žádném případě nedávejte do ptačích krmítek zbytky z kuchyně.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v Karibiku

Věda & Vesmír

Vědci odhalili gigantické prohlubně v Jupiteru. Některé z nich mají hloubku až 130 tisíc kilometrů

Bydlení

Pořizujete si elektrický zubní kartáček? Poradíme, která kritéria jsou nejdůležitější

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu