Pomozte ptáčkům přežít zimu a vyrobte jim jednoduché krmítko

Krmítkem potěšíte všechny ptačí návštěvníky vašeho teritoria
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dílna 
07. prosince 2018 18:25 / Shutterstock
  16   1
Zima se už ozvala v plné parádě a zatímco my jsme doma v teple, ptáci venku tiše trpí. Mají nedostatek vody i potravin. Pomozte jim přežít tohle náročné období. Vyrobte jim krmítko, které poslouží zároveň i jako dekorace.

Než zapadne vaše obydlí sněhem, měli byste mít připravenou ptačí budku, která poslouží nejen jako útočiště ptákům, ale zároveň i jako jejich jídelní kout. Vy pak můžete společně s dětmi za oknem vaše návštěvníky tiše pozorovat.

Umístění krmítka

Než se pustíte do výroby krmítka, rozhodněte se, kam jej umístíte. Místo pro krmítko musí být bezpečné. Neměly by k němu mít přístup kočky ani jiná zvířata. Nejlepší je přístřešek, případně strom. Určitě počítejte také s tím, že na své hosty budete chtít občas koukat. Dbejte tedy, ať je na něj z oken domu či bytu dobře vidět.

Nářadí k výrobě

V tomto případě by mělo postačit kladivo, hřebíky ve správné délce a taky několik prkýnek nebo latěk. Budete-li chtít krmítko natřít, pak si připravte i lak nebo barvu a štětec. Největší kus dřeva budete potřebovat na podlahu krmítka. To by mělo být i dostatečně silné. Pamatujte také na to, že samotná „podlaha“ nestačí. Potřeba budou také bočnice, jinak by nasypané zrní z krmítka vypadalo.

Destičky okolo podlahového prkénka by měly mít na výšku alespoň dva centimetry. Ideálně však ještě o trochu více. Tyto destičky přitlučte k podlaze. Dále si připravte čtyři stejně dlouhé hranoly, které budou sloužit jako podpora střechy. Opět je přibijte k základně krmítka. Jaké nářadí se vám bude hodit? Čtěte více.

Střecha je na řadě až v posledním kroku. Může být plochá, čímž si usnadníte práci, ale mnohem lepší je střecha zkosená. Jednoduše budete potřebovat dvě destičky, které přibijete k hranolům a nakonec je spolu k sobě spojíte. Budete-li krmítko umísťovat na strom, pak k němu budete muset připevnit i oko na zavěšení. Pokud bude stát například na přístřešku, není to třeba.

Krmítko z PET lahve

Pokud se vám zdá výroba dřevěného krmítka příliš zdlouhavá, můžete jednoduše vyrobit krmítko z PET lahve. Měla by být co největší, nejlépe 2,5 litru, ale postačí i dvoulitrová. Zhruba pět centimetrů ode dna udělejte dva otvory tak, abyste jimi prostrčili špalíček, který bude sloužit jako bydlo pro ptactvo.

Stejně velké otvory pak vyřízněte i o kousek výš – zhruba dva až tři centimetry nad bydlo. Tento otvor ideálně opalte svíčkou, aby se ptáci nepořezali. Přes hrdlo naplňte láhev semínky. Kolem hrdla lahve pak uvažte silnější provázek a zavěste celé PET krmítko na strom. Teď už jen sledujte, jak se k vám ptačí hosté pohrnou.

Tip: Co do krmítka

Do krmítka patří výhradně obilí, semena a drcené ořechy. Můžete přidat pšenici nebo sádlo či lůj. V žádném případě nedávejte do ptačích krmítek zbytky z kuchyně.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Věda & Vesmír

Tajemnému významu egyptských pyramid věřil i Isaac Newton

Bydlení

Nejšpinavější místo ve vaší koupelně není toaleta. Budete se divit

Zavřít reklamu