Jak si doma vyrobit batikovaná trička? Zkuste barevná kolečka nebo pruhy

Vytvořte si tričko podle vašich představ
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dílna 
14. února 2019 19:41 / Shutterstock
  4   1
Máte rádi veselé a barevné barvy, ale v obchodě nemůžete sehnat tričko podle vašich představ? Vyrobte si jej doma pomocí techniky batikování. Počítejte však s tím, že výsledek není zcela předvídatelný. Právě v tom ale spočívá kouzlo batiky.

Jednou z nejdůležitějších věcí potřebnou pro výtvor je oblečení. Vhodné je použít oblečení, které je z 100% bavlny nebo hedvábí. Syntetické látky se nedoporučují, protože na ně může barva špatně přilnout a také dochází ke špatnému vpíjení barvy.

Různé vzory

Po výběru vhodného oblečení přichází na řadu vzory. Pokud chcete vytvořit na tričku kolečka, pak v místě, kde chcete mít jeho střed, vytáhněte nahoru kus látky a zafixujte ji gumičkou. Pro malé kroužky nechte z úvazu vyčuhovat maximálně dva centimetry látky. Čím více látky bude z úvazu koukat, tím větší budou mít kruhy průměr.

Nemusíte se však omezovat pouze na kolečka, pustit se můžete také do proužků. Tričko srolujte od spodního lemu až po výstřih. S pomocí gumiček nebo provázků ji na několika místech pevně svažte. Pokud máte v plánu udělat pouze několik proužků, stačí použít pár gumiček a udělat mezi nimi velké rozestupy. Jestli však toužíte po hodně pruhovaném tričku, použijte více gumiček a tričko svazujte v menších rozestupech.

Nejjednodušší způsob

Další možností je tričko jednoduše zmuchlat. Musí být však důkladně zmačkané. Použijte co nejvíc gumiček a tričko pevně svažte všemi směry. Jak se zbavit skvrn od potu na tričku, jsme psali zde.

V případě, že máte tričko připravené, je čas na barvení. V lavoru si připravte barvící lázeň, můžete přidat i pár malých lžiček soli. Postupujte přesně podle návodu, který je uveden na barvě pro textilie. Do barvící lázně vložte látku a důkladně míchejte zhruba dvacet minut, aby se látka obarvila na všech požadovaných místech.

Po promíchání látku vyjměte a důkladně ji propláchněte v čisté vodě, poté látku ještě vymáchejte ve vodě s trochou octa, ten barvu ustálí. Důkladně vyždímejte a teprve v této chvíli již nabatikovanou látku rozvažte. Na závěr můžete ještě vlhkou nabatikovanou látku přežehlit.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Věda & Vesmír

Příroda nám zatápí a život ve městech se může dramaticky proměnit

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu