Odvážné barevné kombinace, které spolu perfektně fungují

Nemusíte se bát odvážných barev, když víte, jak s nimi pracovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
11. února 2019 11:05 / Depositphotos
  1   0
Existuje spousta pravidel týkajících se barev, které můžete následovat při vybírání palety pro váš domov. Následující kombinace ale dokazují, že si můžete také pohrát s barvami, o kterých by leckdo mohl tvrdit, že se spolu „bijí,“ a vytvořit krásný interiér.

Pokud nevíte, kde s vybíráním barev začít, můžete použít klasické pravidlo 60-30-10. To znamená, že vyberete dominantní barvu 60 % místnosti, což jsou stěny a velké kusy nábytku. 30 % je menší nábytek, osvětlení, textilie a podobně, což by mělo být v jemnějším odstínu dominantní barvy. 10 % místnosti tvoří dekorace, v rámci kterých se můžete v podstatě pustit do jakýchkoliv barev. Jestli vás ale tradiční rozvrstvení barev nudí a rádi byste sáhli po něčem odvážnějším a originálnějším, inspirujte se následujícími kombinacemi.

Růžová, zelená a modrá

Jak spojit tyto barvy dohromady tak, aby celý pokoj nepřipomínal dětský pokojíček? Klíčové je zakomponovat je do místnosti ve zhruba stejném podílu. Ještě důležitější ale je, aby všechny barvy byly ve středně tmavém, našedlém odstínu. Pouze tak se budou příjemně doplňovat. Nesmí jít o křiklavě růžovou nebo neonovou zelenou.

Tajemství barev drahokamů

Jestli máte rádi výrazné barvy, ale nevíte, jak je nejlépe zkombinovat, vezměte si na pomoc odstíny drahokamů. Jedná se o barvy, které připomínají skutečné drahokamy, jež můžete mezi sebou libovolně kombinovat. Jsou to barvy připomínající odstín rubínu, ametystu, safíru, topazu a smaragdu. Lze si vybrat například tři z nich a pořídit si v jejich barvách pohovku a křesílka do obývacího pokoje. V takovém případě akorát pamatujte na to, že ostatní doplňky by měly vše trochu zjemnit, takže vybírejte neutrální barvy, jako je bílá, hnědá nebo šedá.

Více než devět výrazných barev v jedné místnosti

Kdybyste měli chuť do jednoho pokoje zakomponovat ještě více odvážných barev než tři, bude to náročné, ale ne nemožné. Důležité je použít hodně bílého nebo negativního prostoru a do něj přidat drobné objekty výrazných barev. Pouze takto docílíte dojmu, že máte vše pod kontrolou a nevznikne chaos. Jestli se v neutrálních barvách příliš nevyznáte, naučte se několik základních informací.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu