Co nesmí chybět v dětském pokoji?

Dítě si v pokoji nejčastěji hraje
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
22. června 2019 13:09 / Depositphotos
  0   0
Královstvím dětí je dětský pokoj. Je místem, kde mohou trávit volný čas, plnit si povinnosti, útočištěm, kde se mohou schovat, ale také snít. Co nesmí v dětském pokoji chybět?

Základem je kvalitní postel. Nejen pro válení, stavění bunkrů a snění snů, ale také pro potřebný odpočinek. Není nic horšího než ospalé dítě, které neustále brečí a je protivné. Proto dbejte při výběru postele na kvalitu, pohodlnost, ale také na vzhled.

Rostoucí postel

Dítěti můžete dopřát klasickou postel, ale také může mít například tvar domečku, auta nebo zvolte rozkládací postel. Obchody nabízejí i rostoucí postele, které můžete přizpůsobit aktuálnímu věku dítěte. Neprohloupíte ani nákupem postýlky pro miminko, kterou může dítě po různých úpravách užívat až do puberty.

Postel by měla stát na teplém místě, ale neměla by se nacházet u zdí směřujících ven. Ještě důležitější než samotná postel je matrace. Vybírejte ji proto ještě pečlivěji než postel. Nesmí být moc tvrdá, ale ani moc měkká, prostě by měla být tak akorát. Tvrdost zvolte i podle toho, jestli vaše dítě spí na zádech, na břiše, nebo se otáčí. Měkčí postel je lepší pro spaní na břiše, trochu tvrdší můžete zvolit při častém spaní na zádech.

Stůl nejen pro školáka

V dětském pokoji nesmí chybět prostor pro povinnosti i radosti. Je jasné, že když bude dítě chodit do školy, je potřeba mu připravit psací stůl pro psaní domácích úkolů a přípravu na výuku. Už ale i mladší dítě může mít stůl, kde si bude kreslit nebo například tvořit zvířátka vystřihováním z papíru nebo montováním z kaštanů a jiných věcí.

Stůl může být klasický, anebo rostoucí s věkem dítěte. Důležitá je velká pracovní plocha a správná židle. Snažte se využít i okolní zdi, které můžete zaplnit například nástěnkou, ale také poličkou pro pastelky nebo jiné pomůcky. Na druhé straně ale dejte pozor, aby plakáty nebo hračky neodváděly pozornost dítěte, když se musí připravovat do školy.

Krabice a boxy

Nezapomínejte ani na úložné prostory. Jsou potřeba skříně na oblečení a hračky. Využít můžete multifunkční nábytek. Úložné prostory má například postel. Záleží na tom, kolik máte místa. Dětem se určitě budou líbit různé krabice a boxy na kolečkách, ale i kufříky a podobně. Myslete na to, aby děti na místo snadno dosáhly, protože jen tehdy si budou moct řádně uklízet.

Osvětlení

Podstatné je i dobré osvětlení. Nestačí jen centrální světlo. Doplňte ho menšími světýlky, které udělají hezčí atmosféru. Nezapomeňte na lampičku na psacím stole. Lampička neškodí ani u postele pro večerní čtení pohádek. Zpestření můžete zvolit pomocí svítícího papíru, ze kterého může mít dítě nad postelí měsíc a hvězdy. Uvidí je i v noci, když je úplná tma, takže nebude mít pocit nejistoty.

Tapety a stan

Pro děti jsou nejvíce podstatné hračky. Nejen, že jim dělají největší radost, ale dělají pokoj tím správným dětským pokojem. K různým plyšákům, panenkám, autíčkům a stavebnicím můžete přidat i další věci, které pokoj vylepší. Můžou to být tapety s oblíbenými hrdiny dětí, samolepky na zeď, barevný koberec nebo koberec, který je zmenšeninou městečka se silnicemi, po kterých mohou děti jezdit s autíčky. Pořídit můžete i menší domeček, bunkr nebo obdobu stanu. Jak zútulnit ložnici, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu