Máte kočku? Pak byste měli mít doma i kočičí lékárničku
Snad v každé rodině existuje pohotovostní lékárnička a totéž byste měli zajistit svým domácím mazlíčkům. Nikdy nevíte, kdy se vám bude nějaký ten lék či pomůcka hodit. A ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.
Lékárničku musíte přizpůsobit konkrétnímu zvířeti. Ať už se jedná o jakékoliv mazlíčka, je dobré si zvířecí krabičku první pomoci zajistit ještě před jeho příchodem k vám domů. A nezapomeňte všechny nástroje v lékárničce udržovat v čistotě, abyste je v případě nouze mohli ihned použít.
O lécích se poraďte s veterinářem
O konkrétních lécích je dobré se vždy poradit s vaším veterinářem. Nezapomínejte, že některé látky časem stárnou, a proto je třeba u léků kontrolovat dobu exspirace. Při pořizování všech pomůcek a léků se snažte kupovat ty s co možná nejdelší dobou trvanlivosti.
Lékárničku ukládejte vždy na stejné místo a informujte o tom všechny členy rodiny. Uložte ji ale dostatečně vysoko mimo dosah dětí. Její praktickou součástí může být i seznam veterinárních lékařů s telefonními čísly a čísla na denní i noční pohotovostní služby. O tom, jak čistit kočičí záchod, jsme psali zde.
Kočičí lékárnička
Pokud chováte doma kočku, měla by vaše kočičí lékárnička obsahovat tyto věci:
- oční kapky a mastička
- ušní kapky
- lék na zastavení průjmu
- probiotika
- prášek pro přípravu izotonického rehydratačního a energetického roztoku
- dezinfekce na drobná poranění
- odčervovací tablety nebo pasta
- imunoglukan
- latexové rukavice
- nůžky
- pinzeta
- pinzeta na odstranění klíštěte
- injekční stříkačka (samozřejmě bez jehly, na podávání léků nebo vody)
- aplikátor tablet (pokud máte kočku, která nepřijímá tablety dobrovolně)
- digitální teploměr
- vatové čtverečky, obinadlo, náplasti