Triky s obyčejnou křídou: Umí odstranit mastné skvrny i vyhnat mravence

 Dům 
23. června 2019 15:02 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Křídu je dobré mít doma, dokáže být dobrým pomocníkem Shutterstock
Kdysi u školní černé tabule nesměla chybět křída. Doma byste ji měli mít i dnes. S křídou se dá nejen psát či malovat, ale také kouzlit v domácnosti. Představíme vám pár vychytávek.

Obyčejná bílá křída stojí jen pár korun, ale dokáže doslova divy. A to nejenom s vaším oblečením. 

Odstraní skvrny

Nehody s jídlem se stávají nejen dětem, ale mnohdy i dospělým. Odstranit zejména mastné skvrny pak bývá často problém. Hravě si s tím však poradí obyčejná školní křída. Díky jejím absorpčním schopnostem se během chvíle vytratí flek od oleje či majonézy. Stačí, pokud na skvrnu nadrtíte trochu křídy a necháte ji několik hodin působit. Zbytky křídy vykartáčujte a oblečení vyperte jako obvykle.

Vyčistí šperky

Málokteré šperky si uchovají svůj původní lesk a jas. Vlhko totiž časem způsobí jejich zčernání. Tato starost, včetně úmorného čištění, vám odpadne, pokud do šperkovnice přidáte kousek křídy. Ta totiž přebytečnou vlhkost nasaje a vaše oblíbené náušnice či prsteny budou zase zářit novotou. 

Zamaluje fleky na stěně

Jemné šmouhy, skvrny nebo mapy od vody jsou zvlášť na bílé malbě takřka hned vidět. Nemusíte ale volat po každé nehodě hned malíře. Pokud totiž svkrna není příliš velká, hravě si s ní poradí křída. Použijete ji zkrátka jako korektor a nevhodné fleky překreslíte.

Pohlcovač pachu

Také vám nevoní váš koš na špinavé prádlo? Nepříjemného zápachu se snadno zbavíte pomocí křídy. Zavažte pár kousků do staré silonové ponožky a položte je na dno koše. Nelibé aroma špinavého oblečení nebude mít šanci, jelikož ho křída dobře pohltí. Nezapomeňte ale jednou měsíčně křídy vyměnit, jinak se k vám zase zápach vrátí.

Vyžene mravence

Zbavit se otravných mravenců, kteří si k vám stále nacházejí nejednu cestu, bývá někdy obtížné. Existuje sice hodně způsobů, jak s nimi zatočit. A k nim patří i použití křídy. Tak proč to nezkusit? Stačí, když jejich cestičky posypete nadrcenou křídou, a měli byste mít po starostech. Mravenci mají z nějakého důvodu problém křídu překročit. Další tipy, jak se zbavit mravenců, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu