Vyrobte si v zahradě krásné přírodní ohniště. Poradíme, jak jej udělat bezpečné

Není nad posezení s přáteli nebo rodinou u plápolajícího ohínku
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Zahrada 
09. srpna 2019 19:04 / Pinterest
  8   1
Táboráky děti milují, a zvlášť, když si při něm mohou opékat špekáčky. Pokud i vy chcete udělat vašim blízkým radost a zvažujete, že si uděláte na zahradě ohniště, poradíme vám, jak na to.

Možná, že si myslíte, že založit ohniště není až taková věda. Stačí naskládat suché větve a škrtnout sirkou nebo zapalovačem. Jenže, pokud nedodržíte pár zásad, může se z nevinné zábavy vyklubat pořádný průšvih v podobě požáru. A zvlášť v období sucha. Pro založení ohniště je tedy potřeba dodržet vždy pár nezbytností.

Přenosné nebo v zemi

V první řadě si promyslete, co je pro vás výhodnější. Zda ohniště, které můžete přenášet libovolně z místa na místo, nebo takové, které budete mít v zemi. Pokud se rozhodnete pro první variantu, lze taková ohniště koupit většinou v obchodech pro kutily nebo zahrádkářských potřebách. Na výběr budete mít nejenom z celé škály velikostí, ale také tvarů, takže takové ohniště se může stát i krásným dekoračním prvkem vaší zahrady. 

Ohniště v zemi

Jestli si chcete na zahradě udělat opravdu klasické ohniště, tedy takové, které je v zemi, počítejte s tím, že na něj budete potřebovat prostor aspoň 3 až 4 metry, abyste kolem něj vytvořili dostatek místa pro opékání i posezení s rodinou nebo přáteli. Pamatujte, že ohniště by nemělo být v přímé blízkosti staveb, keřů či stromů. 

Ohraničení je základ

Vyhlubte dostatečně velkou díru. Je jedno, zda bude kruhová nebo čtvercová. Její obvod vyskládejte kameny, žulovými kostkami nebo třeba i starými cihlami. Využít se dá i disk z náklaďáku, dno starého sudu nebo betonová skruž. Dno ohniště vysypejte štěrkem nebo pískem. Chcete-li, aby mělo pevné dno, vyskládejte jej zbytky kamenů nebo cihel. Lépe se vám tak bude čistit. Vnější obvod opět obložte zbylými kameny kvůli větší bezpečnosti. Pak už stačí přinést posezení, například staré kmeny stromů nebo špalky, a můžet začít opékat. Nikdy však od ohně neodcházejte. Rady, jak jej zahasit, a co dělat v případě vzniku požáru, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu