Chrt je láskyplným společníkem pro rodinu

 Mazlíčci 
14. září 2019 17:09 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
I nejrychlejší pes na světě se s vámi bude válet na gauči Depositphotos
I když vzhled chrta občas někoho zarazí a člověk neví, co od psího plemene čekat, není potřeba mít přehnané obavy. Chrt je skvělý společník a chová se láskyplně k celé rodině.

Přestože je chrt nejrychlejším psem a může běžet rychlostí i přibližující se 50 kilometrům za hodinu, nečekejte, že od vás bude vyžadovat nějaké velké sportování. Chrt není tolik hyperaktivní a energický, jak by se kvůli jeho rychlosti mohlo očekávat.

Milují běh

Je to sice dobrý sportovec a můžete ho mít na závody, ale jinak se s vámi klidně bude rád celý den válet na pohovce. Psa můžete mít i v bytě, lepší je však dům s oplocenou zahradou, kde si může v klidu běhat. Nezapomínejte na to, že chrti běh milují. Proto si dobře rozmyslete, než ho vypustíte v parku. Mohl by se totiž hnát za malými zvířaty a vy už ho jen těžko doběhnete.

Uděláte dobře, pokud absolvujete s chrtem nějaké tréninky. Je to důležité pro jejich začlenění. Většina se dobře učí a dobře přizpůsobuje. Pokud budete chtít chrta na závody, bude to jiný život než s obyčejným psem. Pokud budete závodit, strávíte spoustu času v chovatelských stanicích.

Chrti si oblíbí všechny členy rodiny a nemají problém s dětmi, se kterými budou dobří kamarádi. Chovají se klidně a mile ke svým pánům. Málokdy jsou agresivní a dobře reagují i na cizí lidi, kteří k vám přijdou domů třeba poprvé.

Chrti mají krátkou a hladkou srst. Existují v různých barvách od černé přes modrou, světlou, červenou až po bílou, ale k vidění jsou i různé odstíny žíhání nebo kombinace různých barev. Psi se dožívají 10 i více let.

Pozor na zimu

Kvůli krátké srsti je potřeba jen malá péče. Občas psovi dopřejte koupání. Pravidelně však zvířeti stříhejte drápky a nechejte je krátké. Chrtům nevadí horké počasí, ale příliš se jím nelíbí chladno. V zimě jim proto dávejte svetr, aby jim nebyla zima.

U chrtů mohou nastat zdravotní problémy jako například dysplázie kyčelního kloubu, ale také osteosarkom, což je rakovina kostí. Někteří psi mohou být citliví i na anestezii. Chrti také nemají rádi blechy a některé spreje.

U dospělého psa dávejte až čtyři šálky suché potravy denně, fenkám postačí tři šálky. Rozdělte to na dvě jídla. Pokud pes tloustne, poraďte se o stravě s veterinářem. U chrta rozhodně nesmí platit, že mu hodíte zbytky od oběda. Nemuselo by to dělat dobrotu. O psích zlozvycích jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...