Je lepší si domů pořídit pejska nebo fenku? Každé pohlaví má svá plus a mínus

Pejsci jsou dominantnější, fenky klidnější
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
12. září 2019 08:38 / Depositphotos
  5   0
Pokud si plánujete v dohledné době pořídit domů čtyřnohého psího kamaráda, budete muset kromě výběru rasy řešit ještě jednu podstanou věc. A tou je, zda si pořídíte pejska nebo raději fenku. Každé pohlaví má totiž něco do sebe a je třeba pečlivě zvážit všechna pro a proti.

Vybrat pohlaví pejska je neméně důležité jako vědět, zda toužíte po jezevčíkovi nebo raději vlčákovi. Neexistuje jednoznačná odpověď, co je lepší, a záleží vždy na tom, co kdo preferuje. Fenka i pejsek mají svá pozitiva i negativa, je dobré si to ujasnit a podle toho se pak rozhodnout.

Fenky jsou tišší, ale hárají

Většina fen má sklony být tišší a méně dominantní než pejsci, takže pokud upřednostňujete tuto vlastnost, volba pohlaví je pro vás jasná. Na druhou stranu si ale musíte uvědomit, že přijde období, kdy bude fenka hárat a dvakrát do roka na dva až tři týdny ji budete muset oddělit od všech psů.

Pejsci bývají dominantní

Pejsci mají větší tendenci být agresivní nebo dominantní vůči lidem a ostatním psům, ačkoliv se toto chování může objevit také u fen. Hodí se proto lépe k takovému páníčkovi, který je důsledný a má pevnou ruku. Na druhou stranu pejsci lépe zvládají náročnější situace.

Když hárají fenky, psi utíkají a pronásledují je, i když se toto chování dá omezit výcvikem. V některých případech může být potřeba kastrace. A zatímco u psů nemáte starosti s háráním, mohou přidělat vrásky na čele majitelům zahrad - rádi si totiž značkují své teritorium.

Začátečníci ocení psí slečnu

Vzhledem k tomu, že fenky bývají obvykle poslušnější a lépe zvladatelné (a to i dětmi), jsou vhodnější k chovatelským začátečníkům. Fenky totiž mají přirozený sklon se podřizovat, jsou submisivnější a celkově poslušnější, takže je větší šance, že je zvládne i člověk bez zkušeností s chovem psů. Ale pokud se nakonec rozhodnete pro fenku, dejte si pozor na jednu věc. Ve vyšším věku mají totiž fenky větší sklony k obezitě. Budete tak muset více dohlédnout na jejich krmnou dávku. O nadváze a obezitě u psů jsme více psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu