Cestujete s kočkou v autě? Nezapomeňte ji připoutat pásem

 Mazlíčci 
24. září 2019 11:03 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kočky jízdu autem obvykle nesnášejí Internet
Kočky obvykle jízdu autem nesnášejí, ale jsou chvíle, kdy se tomu nevyhnete. Pak je ale třeba dodržet několik zásad. Pokud totiž necháte kočku po autě pobíhat zcela volně, může vás to stát nejen pokutu, ale i život.

Někdo s kočkou jede jen čas od času na veterinu, jiný třeba každý víkend na chatu nebo chalupu. Vždy byste ale měli dodržet bezpečnostní pravidla, a to i ve chvíli, kdy jedete se svým mazlíčkem jen pár kilometrů.

Může vám zlomit vaz

Možná to zní neuvěřitelně, ale nezabezpečená kočka v autě je doslova časovanou bombou. Při nečekané kolizi může proletět skrz auto a přitom vám snadno zlomit vaz. V nestřeženém okamžiku se vám také může připlést pod pedály a pokud máte otevřené okénko, může z něj váš čtyřnohý kamarád snadno vypadnout. Nástrahy zkrátka číhají na každém rohu.

Kotě se lépe adaptuje

Pokud máte kotě, začněte jej na cestu vozem připravovat už od útlého věku. Kočku lze na cestování přivyknout, chce to ale začít co nejdříve. I v pokročilejším věku můžete kočku naučit cestovat, ale vyžaduje to opravdu hodně trpělivosti.

Kočku nekrmte

Plánujete-li delší cestu, kočku 5 – 6 hodin předtím nekrmte ani nenapájejte. Den před cestou ji nekrmte projímavou stravou. Vhodné jsou lehké druhy masa, například drůbež. Tak, jak se dělá některým lidem při jízdě autem špatně, může být zle i kočkám. Buďte na to proto připraveni.

Přepravka

K převážení kočky se nejlépe hodí kočičí transportka. Existuje jich celá řada. Nejlepší jsou přepravky z plastické hmoty s kovovými dvířky. Jsou vzdušné, bezpečné, pohodlné, dají se dobře umývat a jsou dobře uzavíratelné. Je samozřejmě možné použít transportku proutěnou, ale ta musí mít dobrý uzávěr, aby se z ní kočka nedostala.

Do přepravky je ideální dát vyměnitelnou podložku, při dlouhých cestách umístěte do transportky také malou kálecí misku.

Přepravku s kočkou nikdy nenechávejte stát v průvanu nebo na přímém slunci, protože kočce hrozí přehřátí. V zimě je dobré dát do přepravky teplou přikrývku.

Přepravku můžete vézt v kufru auta, ale i na zadních sedadlech, kde ji lze upnout do bezpečnostních pásů. Asi nejvyšší bezpečnost zajistí přepravky, které se dají podobně jako dětská sedačka připevnit k sedadlu pomocí systému isofix. Funguje ale i připoutání přepravky pomocí bezpečnostního pásu, vždy na zadní sedadlo. Pokud se jedná o klasickou plastovou přepravku s drátěnými dvířky, umístěte ji dvířky na stranu, ne směrem dopředu.

Postroj

Pokud nemáte přepravku, lze kočku převézt v autě také pomocí postroje. Různé pásy pro zvířata, které lze připoutat v autě, lze sehnat v potřebách pro zvířata. Mělo by se jednat o postroj, nikoliv vodítko. Postroj pak jednoduše připnete pomocí speciální karabinky k bezpečnostním pásům na zadním sedadle. Díky tomuto řešení se zvíře nebude volně pohybovat po vozidle, a na druhou stranu bude mít dokonalý rozhled o dané situaci v autě i mimo něj.

Pokud vaše kočka cestování vyloženě nesnáší, může vám veterinář předepsat vhodné uklidňující léky. Psi většinou jízdu autem zvládají lépe, ale i některým pejskům se dělá špatně. Jak jim v takovém případě pomoct, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...