Univerzální páječka nesmí v dílně chybět: Jak vybrat tu správnou?

 Dílna 
20. září 2019 10:09 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Páječka patří k důležitým pomocníkům v dílně Pixabay
Mezi základní vybavení každé dílny by měla patřit páječka. Jak vybrat opravdu dobrý nástroj? Poradíme vám.

Pro toho, kdo se elektronikou zabývá profesionálně nebo na slušné amatérské úrovni, je věc jasná. Jedna páječka nestačí, na různé práce jsou i různé nástroje. Ale co když potřebujeme pájet jen občas a hodí se nám spíš univerzální nástroj? A jaké je úskalí tohoto řešení?

Transformátorová páječka

Tato páječka je někdy též nazývaná pistolová, protože má tvar podobný pistoli. Název transformátorová je zase odvozen ze skutečnosti, že jejím základem je mohutný transformátor, který dodává proud do pájecí smyčky. Ta se procházejícím proudem ohřívá, pájka se pohodlně roztaví a následně můžete provést spoj. Je jedno, zda pracujete na pájení součástek do plošného spoje, nebo spojujete třeba dva silnější měděné vodiče.

Páječka s hrotem

Hrotové páječky mají buď ohřev elektrický, nebo plynový. Pro klasickou práci na elektronice se hodí více ohřev elektrický, ale jestliže potřebujete pájet na místech, kde není elektrická síť, je pochopitelně plynový ohřev dobrým řešením. Podle velikosti hrotu poznáte, jestli je páječka vhodná spíš na jemnou a přesnou práci s miniaturními součástkami nebo na pájení větších spojů.

Kterou vybrat?

Jako univerzálnější se jeví páječka transformátorová. Hodí se jak pro základní konstrukce v oblasti elektrotechniky, tak i pro spoje, které můžete využít v domácnosti či v automobilu, jestliže ovšem máte k dispozici garáž s elektrickými zásuvkami. Pokud se chystáte na práci s integrovanými obvody a na různé titěrné práce, měli byste se poohlédnout po páječce s malým hrotem.

Rizika transformátorové páječky

Při spouštění páječky dochází k silnému pulsu, který může citlivé součástky poškodit - ať se jedná o tranzistory vyrobené technologií MOSFET či o integrované obvody CMOS i mnohé další. S neopatrnou činností můžete s transformátorovou páječkou také snadno poškodit plošný spoj. V případě přehřátí místa se totiž měděná vrstva odpaří od podložky a následně je spoj zničen. Další potřebné nářadí najdete v článku zde. Nezapomeňte také na odsávačku cínu, která vám naopak pomůže součástky odpájet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu