Naučte se předcházet situacím, které psy nejvíce stresují

Pes je tvor společenský. O samotě je mu proto pochopitelně smutno.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
26. října 2019 07:54 / Depositphotos
  0   0
Domácí mazlíčci už jen svou přítomností přispívají k psychické pohodě svých majitelů. Je dokonce prokázáno, že lidé snáší stres mnohem lépe, pokud mají doma například psa, se kterým se mohou po náročném dni pomazlit. Napadlo vás však někdy, že i psi se mohou dostávat do stresových situací, které je často dohánějí k šílenství?

Pojďte se podívat na ty nejčastější, které mohou vašeho kamaráda potrápit.

Chce to trpělivost

Nejběžnější příčinou stresu u psů je samota. Velmi těžko se jí dá předejít, ale pejsky trápí nejčastěji. Obvykle je to ve chvíli, kdy jejich majitel odejde do práce a pes zůstává mnoho hodin sám. Jako obranu chlupáči používají kňučení, štěkání či dokonce likvidaci zařízení domácnosti. Neobvyklé není ani značkování různých kusů nábytku.

V takových případech může být řešením pořízení parťáka pro vašeho mazlíčka, anebo trpělivý trénink spojený s přípravou na tyto situace. Mějte však na paměti, že pokud budete vašeho pejska učit tomu, jak se má v době vaší nepřítomnosti chovat, nepůjde to ze dne na den. Může to trvat i několik týdnů, než se pejsek strachu z toho, že o vás přijde, zbaví.

Existují dokonce jedinci, kteří trpí takzvanou separační úzkostí, u nichž se nepodaří tento stresový faktor odbourat nikdy. Pomoci však mohou například přírodní antidepresiva pro psy, která pomáhají nepříjemné pocity odbourávat.

Nenáviděný termín: Silvestr

Stresové mohou být pro mnohé psy také hlasité zvuky. Nejhorším obdobím je pro ně konec roku, který je spojený s ohňostroji a petardami. Pokud i váš miláček v těchto situacích trpí, poraďte se s veterinářem o vhodných přípravcích, s jejichž pomocí lze výbuchy petard překonat snáze. Existují nejen chemické medikamenty, ale také přírodní preparáty, které jsou velmi účinné.

Strach z cizího

Při společném životě se čtyřnohým parťákem se snažte eliminovat situace, které jsou pro něj neznámé. Pokud není váš pes zrovna společenským tvorem, anebo má z minulosti nepříjemnou zkušenost, může pro něj být velmi stresující jakýkoliv pohyb v cizím prostředí, navíc mezi lidmi či psy, které nezná.

Nový člen domácnosti

A platí to i v případě, že se u vás doma nečekaně objeví nový člen domácnosti. Ano, i narození miminka může ve vašem psovi vyvolat nepříjemné pocity, s nimiž se bude muset s vaší pomocí vyrovnat. Postupně proto psa s novým človíčkem seznamujte, ale rozhodně jej nenuťte k bližšímu kontaktu, dokud jej nevyhledá on sám. Vždyť i otrlého dospělého člověka dokáže rozladit plačící kojenec, který je k neutišení. A stejně to vnímají i psi. Abyste snížili jejich strach z dětí, zkuste si přečíst náš další článek.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu