Fyzioterapeut nepomáhá jen lidem, ale dokáže postavit na nohy i nemocné psy

 Mazlíčci 
08. prosince 2020 08:51 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Psí fyzioterapii už odborníci nepodceňují Depositphotos
Když člověka bolí záda či kolena, rád se svěří do rukou odborného fyzioterapeuta. Málokdo ale ví, že existují také psí fyzioterapeuti. A i oni dokáží své klienty, čtyřnohé chlupáče, doslova postavit znovu na nohy.

Vůbec první rehabilitační oddělení pro psy vzniklo v České republice v jednom veterinárním zařízení v roce 2003. Zavedli zde takzvanou akvaterapii, kdy nemocné pejsky léčili v prostorném bazénu. Tehdy se ještě na tento obor pohlíželo skrz prsty, dnes je situace zcela jiná a psí fyzioterapie je považována za pilíř při rekonvalescenci nemocných chlupáčů.

Pomoc pro ochrnuté psy i ty po operaci

Pomoc psích fyzioterapeutů vyhledávají nejen majitelé ochrnutých pejsků v různých stádiích rehabilitačního procesu, ale i majitelé psů po ortopedických operacích, psích seniorů a na odborníky na pohybový aparát se obracejí i lidé se sportujícími pejsky.

Podle psích fyzioterapeutů se v posledních letech zlepšuje také preventivní péče. Nejlepších úspěchů lze totiž dosáhnout v případě, že pejsek dorazí včas. Když například vyhledá majitel psího seniora pomoc až ve chvíli, kdy se jeho parťák není schopen ani zvednout z pelíšku, bývá už pozdě. Je proto lepší přijít včas a pejskovi tak prodloužit aktivní život.

Cvičení, protažení, masáže

Rehabilitační hodina je koncipována vždy individuálně podle dané indikace pacienta. Součástí je vždy zhodnocení celkového zdravotního stavu pacienta, následují různá cvičení, protažení a masáže. Někdy stačí psa jen uvolnit, porovnat, protáhnout. Někdy je plán složitější a fyzioterapeut musí na psa vymýšlet různá lišácká pohybová cvičení, aby ho přesvědčil o používání nějaké části těla, kterou již pes odepsal.

Metod, jak pejskovi pomoci, existuje několik. Nutné je ale nejen přijít s problémem včas, ale také se pejskovi věnovat. Cvičit s ním totiž musí i majitel doma, což vyžaduje nějaký čas. Výsledek ale prý stojí za to. Čtěte také: Kulhání vašeho psa může mít i velmi vážné příčiny

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Kam až nás může zavést negativní myšlení

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...