Fyzioterapeut nepomáhá jen lidem, ale dokáže postavit na nohy i nemocné psy
Vůbec první rehabilitační oddělení pro psy vzniklo v České republice v jednom veterinárním zařízení v roce 2003. Zavedli zde takzvanou akvaterapii, kdy nemocné pejsky léčili v prostorném bazénu. Tehdy se ještě na tento obor pohlíželo skrz prsty, dnes je situace zcela jiná a psí fyzioterapie je považována za pilíř při rekonvalescenci nemocných chlupáčů.
Pomoc pro ochrnuté psy i ty po operaci
Pomoc psích fyzioterapeutů vyhledávají nejen majitelé ochrnutých pejsků v různých stádiích rehabilitačního procesu, ale i majitelé psů po ortopedických operacích, psích seniorů a na odborníky na pohybový aparát se obracejí i lidé se sportujícími pejsky.
Podle psích fyzioterapeutů se v posledních letech zlepšuje také preventivní péče. Nejlepších úspěchů lze totiž dosáhnout v případě, že pejsek dorazí včas. Když například vyhledá majitel psího seniora pomoc až ve chvíli, kdy se jeho parťák není schopen ani zvednout z pelíšku, bývá už pozdě. Je proto lepší přijít včas a pejskovi tak prodloužit aktivní život.
Cvičení, protažení, masáže
Rehabilitační hodina je koncipována vždy individuálně podle dané indikace pacienta. Součástí je vždy zhodnocení celkového zdravotního stavu pacienta, následují různá cvičení, protažení a masáže. Někdy stačí psa jen uvolnit, porovnat, protáhnout. Někdy je plán složitější a fyzioterapeut musí na psa vymýšlet různá lišácká pohybová cvičení, aby ho přesvědčil o používání nějaké části těla, kterou již pes odepsal.
Metod, jak pejskovi pomoci, existuje několik. Nutné je ale nejen přijít s problémem včas, ale také se pejskovi věnovat. Cvičit s ním totiž musí i majitel doma, což vyžaduje nějaký čas. Výsledek ale prý stojí za to. Čtěte také: Kulhání vašeho psa může mít i velmi vážné příčiny.