S podzimem práce na zahradě nekončí. Velmi důležitým krokem je správná likvidace listí

Hrabání listí je pro řadu z nás otravné, ale bohužel často nezbytné
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
23. října 2019 08:08 / Depositphotos
  22   4
Nadcházející podzim rozhodně neznamená, že by zahrádkáři měli zahálet. Ačkoliv je většina úrody již sklizená, stále je třeba udělat v zahradě mnoho důležitých kroků, aby byla připravena nejen na zimu, ale také na další sezonu. Velmi důležitým krokem je správná likvidace listí, které v těchto dnech stále více pokrývá trávník i záhony.

K tomu je vhodné pořídit si správný typ hrábí, které práci mohou výrazně usnadnit. Jejich správnou volbou navíc předejdete případnému nežádoucímu poškození trávníku.

Shrabovat či neshrabovat

První důležitou otázkou, na kterou je třeba si odpovědět, je to, zda je vhodné vůbec listí ze zahrady odstraňovat. Zatímco okrasnému trávníku vrstva listí může uškodit, protože se pod ní může kvůli zapařování tvořit plíseň, existují místa, kde skvěle poslouží. Mimo kompost je možné přesunout jej například k živým plotům, keřům či trvalkám, kde stejně jako na záhonech může listí naopak vytvořit ochrannou vrstvu, která rostlinám umožní bez úhony přežít zimu. Tlející listí se také postupně postará o výživu rostlin jako přirozené hnojivo.

Dřevo, kov či plast?

Stejně jako není možné listí nechat kdekoliv, je třeba myslet na to, že pro každou činnost se hodí také jiné hrábě. Zatímco dřevěné jsou nejlepší na hrabání sena nebo suché trávy, klasické rovné kovové nejlépe poslouží na jarní úpravu záhonů, ale na listí se nejlépe hodí takzvané švédské neboli planžetové hrábě s vějířem „prstů“.

Jejich pružné listy bývají vyrobeny z kovu nebo plastu a mívají nastavitelnou šíři záběru. Maximální rozevření se hodí na rozsáhlejší plochy a velké listí, úzký záběr je vhodný na úklid menšího listí, mezi keře či na uličky. Materiál v jejich případě nehraje roli, kovové jsou pevnější, ale ani plastové se jen tak nepolámou. Výrobci garantují, že i když na ně nechtěně šlápnete nebo silněji zaberete, listy se neulomí, jsou totiž vysoce pružné.

Práci usnadní i technika

Koho hrabání listí nebaví a nemá hluboko do kapsy, může si vypomoci také technikou, například vysavači listí a fukary. Ty jsou vhodné spíše na velké pevné plochy. Vysavače si spolehlivě poradí se suchým listím, u mokrého už mívají problém. Zkrátka, klasické hrábě stále mají své nezastupitelné místo jak při jarní přípravě záhonů, tak především u podzimního sběru listí. Jak správně vybrat vysavače listí nebo naopak fukary, píšeme zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Bydlení

Nová barva fasády. Rozhoduje barva oken, střechy i vzhled okolí

Zavřít reklamu