Kouzlo dokonale ustlané postele. Prozradíme, jak na to

 Dům 
20. srpna 2020 08:50 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Tajemství krásně ustlané postele se ukrývá v prostěradle JumpStory
O nutnosti stlát, či nestlat postel, se mezi lidmi vedou dlouhé debaty. Jedna skupina tvrdí, že neuspořádané lože je zdravější, další zase, že se vám bude nejlépe spát jen tehdy, když ulehnete do krásně uhlazené postele. Pokud patříte do druhé skupiny, poradíme, jak postel perfektně ustlat.

Rozestlané lože může podle britských vědců vypadat neesteticky, ale na druhou stranu zatočí s roztoči. Ti milují tmu a vlhko. Právě tím, že postel ustelete, podpoříte vlhko v posteli a tím dáte roztočům domov snů. Když postel opustíte a peřiny rozhodíte, vlhkému prostředí je konec, roztoči nemají co pít a umírají.

Na druhou stranu existuje početná skupina lidí, která na úhledně ustlanou postel nedá dopustit. Rozházené lože podle nich působí neuspořádaně a neláká k odpočinku. Dokonce tvrdí, že ustlaná postel zvyšuje produktivitu. Máte totiž povinnost a dokážete ji plnit. Spánek v ustlané posteli je podle pořádkumilovných lidí kvalitnější a vydatnější a existují dokonce studie, podle kterých jsou ti, kdo si ráno postel ustelou, šťastnější. Jenže ne každý umí postel opravdu úhledně ustlat.

Vše začíná u matrace

Základem všeho je vhodná matrace. Pokud chcete, aby vám dlouho vydržela v perfektním stavu, pořiďte si na ni speciální chránič. Nijak vás finančně nezruinuje, přitom významně prodlouží životnost samotné matrace. Prodává se buď ve formě tenké pokrývky s všitými gumami v rozích, nebo ve formě nepropustného natahovacího prostěradla.

Chránič navlékněte na matraci, uhlaďte a pokračujte další vrstvou, samotným prostěradlem.

Prostěradlo - tajemství ustlané postele

Tajemství krásně ustlané postele se ukrývá v prostěradle. To musí být perfektní a je jen na vás, zda si dáte práci s pečlivým žehlením a stlaním klasického prostěradla, nebo zda vám více vyhovuje prostěradlo napínací.

Ať už ale zvolíte jakoukoliv variantu, vždy musíte správně měřit. Příliš krátké klasické prostěradlo se vám bude snadno muchlat, příliš dlouhé zase nepěkně přečnívat. Příliš krátké napínací nenavléknete nebo vám zkřiví matraci. Příliš dlouhé bude nepěkně varhánkovité. Prostěradlo musí být zkrátka tak akorát. Musíte brát zřetel nejen na délku a šířku matrace, ale i její výšku.

Tajný tip dokonalých hospodyněk

Pokud i přes důkladné měření není prostěradlo dokonale vypnuté a hladké, jsou tu dva osvědčené tipy.

Klasické prostěradlo

Po delších stranách několikrát přichyťte pečlivě vypnuté klasické prostěradlo svíracími špendlíky rovnou k obalu matrace. Čím více špendlíků, tím menší zátěž pro matraci – síla tahu při převalování spáče se rozprostře do více míst. Prostěradlo bude pořád rovné a hladké jako sklo.

Napínací prostěradlo

Na napínací prostěradla můžete použít vychytávku v podobě spojky na prostěradlo. Vypadá podobně jako šrák s klipsy na obou koncích. Do nich zespodu matrace přitáhnete prostěradlo podle potřeby a  i sebevětší prostěradlo bude rázem perfektně napnuté.

Vyrovnaná peřina

Na hladké prostěradlo patří pečlivě vyrovnaná přikrývka. Tu složte buď na polovinu do nohou postele, nebo ustelte přeložením napůl či na třetiny a pečlivě uhlaďte povrch. Pěkně vypadá, když k okraji lůžka směřuje přehyb deky, nikoli konce. Pak už stačí jen zlehka protřepat a provzdušnit polštáře a položit je do čela postele. Nakonec můžete postel ještě elegantně zakrýt přehozem. O tom, že se při výběru prostěradla vyplatí sledovat i gramáž, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...