Je čas zasadit jarní cibuloviny. Zkuste to letos do spár nebo truhlíků

 Zahrada 
14. září 2020 09:14 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud chcete mít i vy takto krásnou jarní zahrádku, je čas začít sadit Depositphotos
Pokud chcete mít na jaře na své zahrádce záplavu jarních květin, je potřeba na to myslet již nyní. Právě teď je ideální doba na výsadbu jarních cibulovin.

Kdo by nemiloval drobné sněženky, voňavé hyacinty, elegantní tulipány nebo roztomilé narcisy? Tyto cibuloviny jsou nejenon nádherné, ale také snadné na pěstování. Stačí, když je od poloviny září a během října zasadíte na zahradu, aby si rostlina vytvořila dostatečně silné kořeny. A na jaře vás budou těšit tyto rostliny svou krásou. Nevíte, kam s nimi? Poradíme vám.

Na záhon i do spár

Jarní cibuloviny mají jednu výhodu. Radost vám budou dělat pouze na jaře, přes léto je mohou nahradit jiné květiny. Takže se při jejich sadbě neomezujte pouze na záhon. Cibulky porostou i ve spárách mezi chodníkem, v zídce. Nebojte se je zasadit třeba volně do vašeho trávníku, který na jaře stejně hned nesečete. Nejvhodnější jsou pro tento účel druhy, které kvetou už v únoru. K nim patří sněženka a bledulka, šafrán a další.  

Ozdobí stromy

Květiny budou vypadat také dobře pod stromy nebo keři, které ještě na jaře propouští dostatek světla. Můžete si tak vytvořit zajímavé zákoutí. Půdu v okolí lehce zryjte, protože cibulky potřebují dobře propustný a výživný substrát. Takže ji nezapomeňte obohatit ještě listovkou či kompostem a zasaďte cibulky. 

Do truhlíku

Chcete mít na jaře balkony plné jarních květin? Vezměte misky, truhlíky a zasaďte si tam jarní cibulky. Nádoba, do které budete cibuloviny sázet, musí mít drenážní otvor, aby mohla přebytečná voda snadno odtékat. Pozor, abyste to s vodou nepřehnali. Dlouhodobé přemokření by mohlo mít za následek hnití cibulek. V době mrazů nezalévejte. Rozkvetlé balkony můžete mít také během podzimu. Co zasadit, jsme psali zde.

Jak hluboko 

Cibulky saďte tak dostatečně hluboko, aby je neponičil mráz. Například u tulipánů by hloubka jamky měla trojnásobně převýšit výšku cibule. Cibulky krokusů, modřenců, snědků a sněženek by měly být zeminou zakryté, ale nemusí být hluboko. Stačí maximálně 15 cm hluboko. Narcisy potřebují jamku 15-20 cm. Už v tuto dobu můžete cibulky ochránit před přízemními mrazíky pomocí chvojí, slámy nebo listí. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu