Zazimujte správně kaktusy, aby vám příští rok krásně vykvetly

 Ostatní 
24. října 2020 09:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bez správného zazimování vám kaktusy nepokvetou Pixabay
Zazimování je zásadní fází pěstování kaktusů. Většina nováčků ji však podceňuje. Kvůli tomu však kaktusy trpí, mohou se na nich objevit nepěkné deformace a rozhodně vás nepotěší krásnými květy.

Kaktusy vyžadují zcela jinou péči než ostatní rostliny. Jelikož pocházejí většinou z tropů a subtropů, jsou velmi choulostivé na velký chlad i přílišné teplo. Jejich správné zazimování je tak zcela zásadní. Stačí se však držet několika rad a vše proběhne bez problému.

Připravte kaktusy na klidové období

Základem je určit pro kaktusy správně klidové období. To by nemělo být příliš krátké, ani příliš dlouhé. Optimální jsou přibližně tři měsíce, po které kaktusy načerpají dostatek sil pro další vegetační období. Toto období by mělo začít v půlce listopadu a končit v půlce února.

Již před tím je však třeba podniknout určité kroky. Od konce léta již kaktusy nepřihnojujte a začněte také omezovat zálivku, kterou v říjnu přerušte úplně. Stále by však kaktusy měly mít dostatek slunečního světla. Tyto podmínky totiž nejlépe odpovídají přirozenému prostředí kaktusů. Takto zajištěné sucho kaktusům vůbec neuškodí, naopak je chrání před vznikem hniloby.

Umístěte kaktus na vhodné místo

Vhodné místo k zazimování kaktusů najdete snad v každém domě i bytě. Někdy to sice může být složitější, ale rozhodně to není nemožné. Kaktusy přes zimu potřebují místnost s dostatkem světla a teplotou v rozmezí od pěti do patnácti stupňů Celsia. Důležité je, aby nebyly kaktusy vystaveny mrazu. Obvykle se tak k zazimování volí světlé sklepy, zimní zahrady či zasklené balkony. Je však možné využít také chodbu či prostor mezi okny.

Pokud se rozhodnete kaktusy zazimovat ve sklepě, musíte zvážit, zda se v něm budou vyskytovat myši. Ty totiž mohou vaše kaktusy okusovat. Pokud zde toto riziko je, připravte se dopředu a nastražte pasti.

Pokud nemáte k dispozici prostor s dostatkem světla, nezoufejte, to není pro kaktusy tak klíčové. Je však třeba počítat s tím, že kaktusy trochu zeslábnou a budou pak na jaře citlivé na jarní slunce. Na začátku sezony je tak musíte na světlo pomalu zvykat a aspoň ze začátku kaktusům trochu přicloňovat.

Lze to i bez zeminy

Pokud na jaře hodláte kaktusy přesazovat, můžete si je už nyní předpřipravit a zazimovat je bez zeminy. Stačí je vyndat z květináčů a opatrně očistit kořínky. Takto očistěné kaktusy umístěte do krabice a zazimujte stejně jako ostatní kaktusy a znovu je zasaďte až na jaře.

Péče při zimování

Když máte kaktusy zazimovány, je potřeba jim věnovat ještě aspoň minimální péči. Rozhodně není vhodné je v tomto období zalévat, je však dobré je čas od času zkontrolovat. I přes zimu je totiž mohou napadnout někteří škůdci a pravidelnou kontrolou můžete zamezit tomu, aby se nakazily všechny vaše rostliny. Jak na pěstování kaktusů, se můžete dočíst zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...