Jak nejlépe ochránit zahradu před hraboši

Dejte hrabošům stopku
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
18. listopadu 2020 10:00 / Pixabay / sab_k
  2   1
Jsou milého vzezření, ale lidi při pohledu na ně mrazí. O kom je řeč? O kunách. Jakmile se totiž dostanou do blízkostí domů či aut, umějí nadělat pořádnou paseku.

Ovšem málokdo ví, že v zahradě je dobré si je hýčkat.

Která kuna chodí k vám?

Kuny žijí převážně v noci. Jsou na pohled roztomilé a velmi mrštné. Ačkoli u nás žijí dva druhy kun, do okolí domů a zahrad zavítají v drtivé většině případů kuny skalní. Pro ně je typické tmavší zabarvení a typická bílá náprsenka.

Dejte hrabošům stopku

Pokud zůstane kuna pouze v zahradě, určitě ji nevyhánějte. Pomůže vám totiž s likvidací hrabošů a hryzců, jejichž návštěva není v zahradě určitě vítána. Pokud však máte v blízkosti také kurník se slepičkami, rozhodně jej dobře zabezpečte. Kuny mají totiž na tyto opeřence velký zálusk.

Hodně aromatické značkování

Dobré zabezpečení však budou potřebovat také různé kůlny, sklepy a dokonce i půdy. Právě tam se kuny stahují ze všeho nejraději a dokáží tam nadělat pořádnou paseku.

Začíná to tím, že jsou zvyklé si své teritorium značkovat, a to například pomocí výkalů. Všechny kunou označené body začínají rychle čpět a vás obtěžovat nekončící zápach. Je to stejný problém jako například u koček. Čtěte také: Krtek není na zahradě vítaným hostem. Poradíme, jak jej vyhnat.

Kabely doma i v autě jsou v ohrožení

Další výraznou komplikací, která je navíc při likvidaci nákladná, je záliba těchto šelmiček v překusování kabelů a dalšího podobného zařízení v domě. Stejně velký problém dokáží napáchat také v motoru auta, kde často rády nocují.

Preventivní opatření

Aby se vám přítomnost kun nevymkla kontrole, zkuste u vás doma provést několik opatření, díky kterým se vašemu obydlí vyhnou:

  • Utěsněte vstupní otvory.
  • V malých prostorách rozneste pár chuchvalců lidských vlasů nebo psí srsti.
  • Pořiďte si odpuzovače hlodavců.
  • Pokud máte vy, anebo někdo v okolí psa, nechte ho čas od času okolí domu označkovat. Nic neodradí kuny tolik, jako zápach psí moči.
Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...