Podzimní výsadba česneku. Co udělat, aby úroda byla co nejlepší

 Zahrada 
13. listopadu 2020 15:24 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
V příští sezoně získáte za svou práci kvalitní plody Depositphotos
Ačkoli hlavní zahrádkářská sezona skončila, jeden důležitý počin ještě pěstitele čeká. Je jím podzimní sázení česneku. I když samotná zelenina zamíří do země ještě o něco později, záhony pro výsadbu začněte připravovat už nyní.

Česnek působí jako dezinfekce, ničí viry a bakterie a pomáhá zbavit tělo parazitů, proto se rozhodně vyplatí si vypěstovat vlastní. Na co byste neměli zapomenout, se dočtete na následujících řádcích.

Půda musí prochladnout

Pranostika praví: svatý Havel česnek sázel. Polovina října je však na sázení česneku zcela nevhodná. Je nutné počkat, až teplota půdy klesne pod 9 stupňů Celsia, což bývá většinou až v listopadu, v posledních letech často až v prosinci. Česnek totiž sice musí dobře zakořenit, ale nikoliv začít rašit. Druhým důvodem co nejpozdější výsadby je ochrana před takzvanou fusariovou hnilobou, na kterou neplatí žádné mořidlo, ale právě jen nízká teplota půdy.

Ideálním místem je záhon po okurkách

Pozornost věnujte i výběru místa. Na stejné místo česnek patří nejdříve po 4 letech. Sázet by se neměl ani na záhony, kde byl pór nebo cibule kvůli hrozícímu přenosu škůdců a chorob. Osvědčilo se pěstování po košťálovinách nebo okurkách.

Česneku svědčí slunné stanoviště a písčitohlinitá půda. Nesnáší těžké zamokřené půdy, ve kterých snadno uhnívá. Záhon si můžete připravit už teď, bude se vám lépe rýt. A stačí do hloubky asi 20 cm. Zeminu odplevelte a dodejte do ní kompost nebo hnojivo pro cibuloviny. Nevhodný je hnůj pro vysoký podíl dusíku.

Stroužky chystejte těsně před

Česnek připravte na sázení bezprostředně před sadbou. Do dříve oddělených stroužků by mohly proniknout infekce. Upozorníme také na další častou chybu začínajících pěstitelů, kteří stroužky zbaví slupky, ta musí zůstat. Stroužky je nutné před vysázením namořit dle návodu.

K sázení nepoužívejte kolík, protože by pod stroužky mohla zůstat nežádoucí vzduchová kapsa. Nejlepší je stroužky do země zatlačit prsty, a to do hloubky asi 8 cm. Šířka řádků se doporučuje 25-30 cm a vzdálenost stroužků od sebe 10 cm. Stroužky zahrňte půdou, označte si záhon a dál se nemusíte starat až do jara. I kdyby panovala suchá zima, česnek nezalévejte, začal by hnít.

Tip na jaro

Vedle záhonů s česnekem můžete vysadit oblíbené afrikány (aksamitník, odrůda Ground control). Ty jsou prokazatelně účinnou přírodní ochranou před mšicemi, ale především háďátku zhoubnému, jehož výskyt regulují až o 95 %.

Pořiďte uznanou sadbu

Nemáte-li vlastní sadbu, určitě nemůžete jen tak zajít do supermarketu a koupit kilo česneku. Byly by to vyhozené peníze. Pro sadbu si zajděte k pěstitelům, do zahradnictví nebo hobby marketu, kteří by měli mít takzvaně uznanou sadbu, která je pod kontrolou Státního zdravotního ústavu. Klidně si nechejte předložit osvědčení. Tak budete mít jistotu, že získáte podzimní sadbu, s jarní byste nyní neuspěli. Čtěte také: Abyste docílili krásných květů na jaře, musíte se o okrasnou zahradu na podzim dobře postarat.

Témata: česnek, sadba, zahrada, podzim
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve