Konec ledna je ideální čas pro předpěstování některé zeleniny

Kdo si nyní dá ten čas, bude sklízet o to dříve
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
23. ledna 2021 09:51 / Depositphotos
  5   0
Pokud jste milovníky salátů připravených z čerstvé zeleniny a hodláte si je v letošním roce vypěstovat sami, měli byste právě v tomto období zpozornět. Konec ledna je totiž ideální dobou, kdy by se mělo začít s předpěstováním některých druhů zeleniny.

Pojďte se s námi podívat, kterých druhů zeleniny se předpěstování týká.

Která zelenina se předpěstovává

Zatímco některé druhy zeleniny, jako jsou hrášek, květák, brokolice nebo mrkev, nepotřebují žádné přípravy a na jaře se zasadí přímo do země, jsou i takové, které potřebují již zmíněné předpěstování. Tento krok je typický pro kedlubny, zelí, rajčata, papriky nebo okurky.

Co budete potřebovat

Pokud jste se rozhodli, že se do předpěstování pustíte, připravte si k ruce následující pomůcky:

  • výsevní misky
  • substrát, nejlépe bez obsahu živin
  • průhlednou fólii
  • semínka zvolených druhů zeleniny

Takzvané výsevní misky naplňte asi do dvou třetin vhodným substrátem, jehož povrch následně posypejte vybranými semínky. Jakmile máte hotovo, opět naneste vrstvu hlíny a vše opatrně zalijte odstátou vlažnou vodou. Více než konvička se osvědčil rozprašovač, který nevyplaví semínka.

Vytvořte si miniskleník

Pokud máte hotovo, překryjte misku průhlednou fólií a umístěte ji na teplé stinné místo. Určitě není vhodné ji pokládat nad topení, jelikož teplota vhodná pro předpěstování je do 22 stupňů Celsia. Čtěte také: I v lednu je na zahradě práce, péči potřebují dřeviny. Ochraňte kůru před škůdci a omlaďte stromy.

Důležité je větrání

Díky umístění fólie dochází k rychlejšímu růstu rostlinek, proto je pečlivě sledujte, a jakmile začnou rašit, začněte jim několikrát denně fólii odkrývat. Zajistíte jim tak dostatek vzduchu a potřebného světla. V začátcích přitom stačí větrat jednou, maximálně dvakrát za den. A až budou sazenice dostatečně silné, začněte si chystat květináče nebo například kelímky od jogurtu, které budou přestupní stanicí na cestě do zahrady.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Věda & Vesmír

Nebezpečí zemětřesení a tsunami je mnohem vyšší, než předpovídaly současné odhady

Bydlení

Co při výběru bazénu nepodcenit a na čem hodně záleží

Zavřít reklamu