Naučte se připevnit polici. Základní prvky, kterým je třeba věnovat pozornost

 Dílna 
01. dubna 2021 16:28 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nespoléhejte na oči, rovinu určete vodováhou Depositphotos
K občasnému připevňování poličky na stěnu se čas od času nevyhne asi nikdo. I laik pochopí, že není jedno, zda na ní budou umístěny knihy nebo dekorace. Základem je vždy zvolit správnou tloušťku materiálu, způsob jeho uchycení i vzdálenost mezi konzolemi.

Pojďme se společně podívat na základní prvky, kterým je třeba věnovat pozornost.

Důležitý je materiál stěny

Než se pustíte do připevňování poličky, musíte vzít v potaz, jaký materiál tvoří zeď. Pokud budete instalovat polici na cihlovou zeď, bude zapotřebí použít alespoň 50 milimetrů dlouhé vruty a tomu odpovídající plastové hmoždinky. Stejnou hloubku vrutů použijte i v případě, že se vaše zeď skládá ze sádrokartonových příček a hodláte na ni umístit těžké předměty. Pokud bude police spíše ozdobná pro pár dekoračních předmětů, budou vám stačit vruty o délce okolo 40 milimetrů. Tento postup však platí v případě, že vruty budete vpravovat přímo do konstrukce stěny, případně do skrytých trámků.

Vzdálenost konzolí

Hodláte-li polici uchytit přímo do sádrokartonu, budete potřebovat šrouby s kotvou, které rovnoměrně rozloží tlak zátěže. Pro uchycení police budete samozřejmě potřebovat konzole, které musíte rozmístit do vhodné vzdálenosti od sebe. Rozhodující je materiál, ze kterého je police vyrobená, jeho tloušťka a míra budoucího zatížení. Pokud je vaše police z měkkého hoblovaného dřeva o tloušťce okolo 2 centimetrů, bude zapotřebí konzole umístit nejdále každých 60 centimetrů. Ještě menší vzdálenost musíte zvolit u dřevotřískových desek, a to maximálně 45 centimetrů. Naopak u překližky můžete konzole umístit do vzdálenosti až 75 centimetrů.

Zkouška průhybu

Než však konzole k jakémukoliv materiálu připojíte, vyzkoušejte, zda zvolené rozmezí zvládne zamýšlené zatížení. Ideální je do míst, kde budou konzole, umístit například cihly, na které polici položíte a zatížíte předměty, které na ní budou umístěny trvale. Pokud se police prohýbá, musíte vzdálenost mezi konzolemi zmenšit. Čtěte také: Pravda a mýty o chia semínkách

Postup připevnění konzolí

Budete-li instalovat poličku kratší než 1 metr, připevněte konzole nejprve na ni, teprve poté ji přiložte ke stěně, s pomocí vodováhy najděte ideální rovinu a vyvrtejte otvory. Pokud je police delší, připevněte nejprve konzole na stěnu, a to tak, že nejdříve přivrtáte jednu krajní, na ni položíte poličku, jejíž výšku vyrovnáte s pomocí vodováhy, tím zjistíte, kam umístit druhou koncovou konzoli, a poté přivrtejte i zbývající podpěry. Na závěr připevněte s pomocí vrutů také samotnou polici.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu