Chraňte své mazlíčky před klíšťaty, chráníte tím i sebe

 Mazlíčci 
15. května 2021 13:08 / Zuzana Procházková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Klíště je nebezpečným parazitem Depositphotos
Teplé počasí, které vybízí k procházkám a trávení času v přírodě s našimi mazlíčky, má také svá rizika. Jedním z nich jsou klíšťata. Ta jsou nebezpečná nejen pro vaše mazlíčky, ale také pro vás. Jak proti nim efektivně ochránit své chlupáče?

Klíšťata jsou jedním z nejobávanějších parazitů, který se objevuje od prvních teplých dnů na jaře až po podzim. Klíště je nebezpečné z toho důvodu, že přenáší virus klíšťové encefalitidy či bakterie vyvolávající známou boreliózu i méně známou anaplazmózu a babeziózu.

Prevence na prvním místě

Antiparazitních přípravků, které vaše mazlíčky ochrání jak před klíšťaty, tak jinými parazity, je na trhu celá řada. S jejich výběrem si ideálně nechejte poradit na veterině, abyste byli přesvědčeni o účinnosti a kvalitě výrobku. K dispozici máte:

  • pipety (jinak také kapičky nebo spot-on přípravky)
  • antiparazitní obojky
  • sprej či pudr
  • antiparazitní tablety

Před koupí však zkontrolujte, zda skutečně antiparazitní prostředek je aktivní také proti klíšťatům. Stejně tak dobře pohlídejte délku jeho účinnosti a jí se striktně řiďte. Nešetřete na těchto antiparazitních přípravcích peníze. 

Kromě těchto preventivních opatření se doporučuje dále sekat nakrátko trávu na zahradě. Stejně tak když jdete na procházku i s kočárem nebo na kole, nastříkejte repelentem i tyto věci. Klíště se na nich může přichytit a vy si ho jednoduše donese až domů.

Z procházky domů

Jakmile přijdete s mazlíčkem z procházky, je potřeba ho důkladně vyčesat, zejména pokud má dlouhou srst. Mazlíčka důkladně zkontrolujte. Stejně tak zkontrolujte i sebe. 

Jak odstranit mazlíčkovi zakouslé klíště

V ideálním případě klíště odstraňujte s rukavicemi, protože může být infekční. K odstranění použijte pinzetu nebo speciální háčky na odstranění klíšťat. Klíště zachyťte v místě zakousnutí, nikdy ne za napité tělo.

Dejte pozor na to, abyste ho neroztrhli nebo příliš nezmáčkli. Bakterie boreliózy se nachází v jeho trávicím traktu, proto nesmíte poškodit jeho tělo. Kůži po odstranění klíštěte nezapomeňte důkladně vydezinfikovat. To kvůli tomu, že virus klíšťové encefalitidy je ve slinách klíštěte. Klíště spláchněte v záchodě nebo spalte. Dále čtěte: Pokud si chcete pořídit štěňátko, nejprve si promyslete důležité faktory

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině