Do nadčasového bydlení se vyplatí investovat. Držte se několika jednoduchých zásad a inspirujte se tipy odborníků

 Dům 
09. září 2021 11:12 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Byt může působit moderně dlouhé roky Pixabay
Pokud si byt zařídíte v nadčasovém duchu, určitě neprohloupíte. Bude totiž pořád hezký a in. Podle zkušených designérů se stačí držet několika jednoduchých zásad.

Nadčasové bytové trendy mají jednu velkou výhodu, nikdy nezestárnou a v každé době budou něčím zajímavé. I proto se do nich vyplatí investovat. Jak ale byt vybavit, aby obstál zkoušku času a byl dlouhé roky stále moderní? I když to vypadá nemožně, jde to. Inspirujte se odborníky, kteří vědí, jak nadčasového interiéru dosáhnout.

Čisté linie

Nábytek s čistými jednoduchými liniemi byl vždy oblíbený, a to z dobrého důvodu. Má totiž decentní, propracovaný vzhled, který dobře funguje s většinou designových stylů. Vyhněte se proto nábytku s ozdobnými detaily nebo neobvyklými tvary a místo toho hledejte pohodlné, dobře postavené kusy nábytku v neutrálních tónech a materiálech.

Neutrální barvy

Neutrální barvy jsou nadčasové, protože fungují s jakýmkoli stylem a v kombinaci s dalšími barvami. Neutrální barva stěn umožní dodat interiéru akcent v dekorativních prvcích, ale tzv. pevný základ zůstane, i pokud se vám dekorace přestanou líbit nebo vyjdou z módy. Pak je jednoduše jen vyměníte bez složitých stavebních úprav nebo stěhování. Proto je vhodné volit například i neutrální barvu pohovky, která umožní popustit uzdu fantazii při výběru barevných polštářů, koberečků a dalších doplňků, které zcela změní vzhled interiéru a individualizují ho.

U doplňků zapojte fantazii

Nadčasový interiér neznamená, že nikdy nezakomponujete do místností aktuální trendy. Znamená to jen, že hlavní části interiéru nejsou soustředěny kolem jednoho konkrétního trendu. Trendové vzory a barvy jsou ale použity pouze na akcenty a doplňky. Například použijte trendy ložní prádlo a namalujte barevnou zeď za postelí, abyste zcela změnili vzhled své ložnice. Zakupte si nové potahy na polštáře v trendovém vzoru, které osvěží váš obývací pokoj. Přidejte novou dekoraci na zeď, vyměňte doplňky, abyste mohli snadno přecházet z jednoho stylu do druhého.

Výhodou využívání trendových barev a vzorů v interiéru pouze na doplňcích a akcentech je, že je lze snadno vyměnit, když se vám přestanou líbit nebo vyjdou z módy.

Méně je více

Nepořádek nebyl trendy nikdy. Nadčasové prostory mívají umírněný a čistý vzhled. Udržují jednoduchý a efektní dekor. Odolejte proto nutkání zaplnit každé prázdné místo nebo prázdný roh. Dobrý design vyžaduje nejen vizuální části v místnosti, ale také potřebuje mezery a měkká místa, kde si mohou naše oči odpočinout. „Velmi efektním prvkem, který dobře vyplní prázdné místo, mohou být například zrcadla. Ta nezaplní prázdný prostor nadbytečnými dekoracemi, ale dodají prostoru hloubku, pocit pokračujícího prostoru nebo odrazů žádaných prvků, které se tak v místnosti opakují,“ řekla odbornice na zrcadla a sklo Lucie Hronová.

Spojte staré a nové

Dalším tipem, jak dosáhnout nadčasového vzhledu ve vašem domě či bytě, je spojit staré a nové kousky tak, aby design interiéru pokrýval několik desetiletí a zároveň jej tak nebylo možné k žádnému svázat. Starožitnosti se stávají nadčasovými, když je lze použít v moderním prostředí, a přesto pořád vypadají skvěle. Smícháním kousků s klasickými i moderními vlivy budete moci vytvořit osobitý, zajímavý a propracovaný vzhled. Nevyhazujte proto své oblíbené vintage kousky a nebojte se je spárovat se současnými akcenty pro nestárnoucí vzhled.

Barvy, které nikdy nevyjdou z módy

Existují určité barvy, které byly v průběhu let populární, i když barevné trendy přicházely a odcházely. „Mezi tyto klasické odstíny patří neutrální barvy černé, krémové, béžové, ale například také tmavě modrá či tmavší odstíny zelené. Zdá se, že tyto barvy nikdy nevyjdou z módy a jsou velmi bezpečnou volbou pro nadčasový vzhled. Tmavomodrá a černá jsou v dnešní době navíc ve světě designu velmi trendy barvy, což je výhoda,“ podotkl odborník na architekturu a design Kamil Dunaj.

Začleňte přírodní materiály

Domácí vybavení a dekorace jsou dlouhodobě inspirovány přírodou, kterou vidíme kolem sebe, a není důvod očekávat, že se to v budoucnu změní. Proto je pochopitelné, že nadčasové interiéry často využívají přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo rostliny. Přírodní prvky jsou klíčovými k vytvoření útulného a dokončeného prostoru.

 Nechte se inspirovat, a zakomponujte přírodní barvy do svého interiéru.

Vestavěný nábytek

„Vestavěný nábytek je po celá desetiletí velmi žádaný nejen v domácnostech, ale například i ve stále populárnějších pojízdných malých domcích tzv. „tiny house“ a v obytných vozech. Vestavěné prvky totiž plní nejen funkční stránku a přidávají spoustu úložného prostoru, ale umožňují také způsob, jak v místnosti vytvořit útulný a uzemněný pocit. Od vestavěných knihoven přes police až po kuchyň či šatní skříně,“ poznamenala Pavla Skolil, která se zabývá interiéry a dovozem designových obytných vozů.

Podobně jako lze zakomponovat do interiéru vestavěný nábytek fungují také bezfalcové dveře se skrytými zárubněmi, které dodávají prostoru jednoduché linie, protože se perfektně skryjí do stěny a nevyčnívají do prostoru.

I světlo může být nadčasové

„Nadčasovost interiéru dodá také zvolené světlo. Pokud stavíte dům či rekonstruujete byt a máte možnost ovlivnit množství oken a denního světla, pak volte opravdu velkorysá okna či prosklené stěny. V prostorech, které jsou dál od oken, lze pro maximální prosvětlení denním světlem využít světlovody nebo světlíky,“ konstatoval specialista na osvětlení Jakub Brandalík. Stejně důležité je pak také umělé osvětlení, které dotvoří potřebnou atmosféru a je vhodné na něj pamatovat ve všech částech prostoru. Od hlavních světel přes bodová až po nejrůznější led pásky apod. Pokud máte naopak rádi neobvyklý interiér, možná vás osloví futuristický design, o kterém jsme blíže psali zde.

Zdroj: mymove.com, UrbanrythmGetberg, wlshesignstudio.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít