Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami
Vrtačka je dnes poměrně běžnou součástí každé domácnosti. Asi totiž není nikoho, kdo by čas od času nepotřeboval vyvrtat díru do zdi nebo dřeva. Problém ale může vzniknout tehdy, pokud zjistíte, že máte doma všechny vrtáky tupé. Takovým totiž nikdy nic nevyvrtáte. Bude se vám jen točit na místě a díra žádná nevznikne. Co s tím? Problém se dá vyřešit.
Co brousit
Pro ruční broušení vrtáku se hodí pouze menší vrtáky s průměrem do 10 mm, ty větší raději svěřte od rukou odborníků. Ideální bude, pokud si první broušení vyzkoušíte na vrtáku, který můžete zničit. Můžete ho několikrát zkrátit a opět nabrousit, dokud nedosáhnete požadovaný tvar.
Vrták zafixujte
K broušení vrtáků budete potřebovat úhlovou brusku a brusný nebo řezný kotouč. Vrták se skládá z několika částí: hřbet, čelo, hlavní ostří, příčné ostří, jádro. Vrták je dobré upnout do vrtačky, případně do svěráku, a to z toho důvodu, aby se vám neustále neprotáčel a neporanili jste se o něj. Na úhlovou brusku si nasaďte brusný nebo řezný kotouč.
Dodržujte úhel
Pokud se zaměříte na špičku vrtáku, uvidíte na ní dvě hranky. Právě o ty se jedná, ty budete úhlovou bruskou ostřit. Úhel hřbetu u tvrdého materiálu bývá mezi 6 až 9°, u středně tvrdých materiálů 9 až 12° a u měkkého 12 až 18°. Úhly je nutné dodržet. Při práci buďte opatrní, protože vrták se během broušení dokáže zahřát opravdu na hodně vysokou teplotu. Proto jej nechejte vždy chvíli vychladnout. Naostřený vrták také nezapomeňte vyzkoušet.
Jak pečovat o vrtáky
Aby vám vrtáky dlouho a dobře sloužily, je potřeba se k nim náležitě chovat. Asi nejhorší, co můžete udělat, je používat nevhodný vrták do nevhodného materiálu, navíc se špatně zvolenými otáčkami. Podle čeho vybírat vrtáky pro určitý druh materiálu jsme psali zde. Při takovým zacházení se vám vrták ztupí čtyřikrát rychleji.
Zdroj: instructables.com, wikihow.com.