Osvojte si psa nebo kočku do dočasného opatrovnictví

 Mazlíčci 
22. srpna 2016 22:36 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zkratka DO je ze slovenské "dočasné opatery" a znamená tedy dočasné opatrovnictví, dočasný domov nebo dočasnou péči, může jít také o depozitum.  Thinkstock
Chtěli byste mít doma psa nebo kočku, přitom se bojíte dlouhodobého závazku? Nabídněte přechodný azyl opuštěným zvířatům. Prokážete jim dobrý skutek.

Dočasnou péčí je myšleno poskytnutí dočasného domova zvířeti (zejména psům a kočkám). Týká se zvířat, která nemohou být z různých důvodů umístěna v útulku, např:

zvířata příliš mladá nebo naopak příliš stará

zvířata nemocná nebo po zákrocích, které vyžadují intenzivní péči

zvířata odebraná původním majitelům v důsledku týrání

zvířata, která dlouhodobý pobyt v útulku nesnášejí dobře

samostatnou kapitolou jsou slovenští psí nalezenci, jimž je v útulku či karanténní stanici poskytována veterinární péče v tom měřítku, které považujeme za standard - odblešení, odčervení, očkování, kastrace, čipování a vystavení mezinárodního pasu, ale pro které si tam původní majitel už nepřijde.

Jak na to


Než se rozhodnete tímto způsobem pomáhat, uvědomte si, zda na to máte povahu. Takové zvíře, o které se budete třeba dva měsíce intenzivně starat, vám přiroste k srdci. Promyslete si, zda jste schopni zajistit mu kvalitní zázemí, věnovat svůj čas i peníze. A zda máte dostatek zkušeností. Jestli jste si jisti, že ano, pak kontaktujte některou z organizací, která domácí depozita zajišťuje. Obvykle jsou to útulky pro opuštěná zvířata, záchranné stanice, Klub ochránců zvířat... Podmínky spolupráce závisí na vaší domluvě s konkrétní institucí. Můžete si určit, jaký druh, pohlaví nebo velikost zvířete do svého domova přijmete.

Jak dlouho dočaska trvá?


Délka pobytu zvířete v dočasce je vždy individuální. Roli sehrávají možnosti dočaskáře (čas, prostory, finance atd) a potřeby konkrétního zvířete (v závislosti na jeho velikosti, pohlaví, fyzickém a psychickém stavu). Fakt, že každý dočaskář zajišťuje péči dobrovolně, dává tušit, že to, jaké zvíře, do jakých podmínek a na jak dlouho bude umístěno, je VŽDY na dohodě. Nepsané pravidlo říká, že zvíře je v dočasné péči umístěno tak dlouho, dokud se mu nenajde trvalý domov, nebo tak dlouho, jak to podmínky dočaskáře umožňují. V ojedinělých případech je zvíře přemístěno do jiné dočasky.
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve