Jak se zbavit odporného kousání nehtů

Jak si přestat kousat nehty
 Ostatní 
27. července 2016 18:11 / Internet
  0   0
Snad každý z nás má nějaký ten zlozvyk. Většinou k nim přijdeme v dětství a ani nevíme, jak. Některých zlozvyků se s dospělostí zbavíme, ale některé nás ne a ne opustit. Velmi častou neřestí je kousání nehtů. Jak se tedy tohoto zlozvyku nadobro zbavit a co jej způsobuje?

Nervozita, stres a další strašáci dnešní doby Nejčastějším spouštěčem kousání nehtů bývá potlačování negativních emocí – ať už jde o agresivitu, strach nebo nervozitu. Při léčbě kousání nehtů je proto dobré začít pracovat na těchto faktorech. U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u dospělých pak dostatek odpočinku a kvalitní relaxace. U těžších případů je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Přestože se může zdát kousání nehtů úsměvným důvodem k návštěvě lékaře, psycholog většinou objeví hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům.

Kousání nehtů ale může způsobit i zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou je hodně bakterií, které sliznicí úst putují do organismu jako otevřenou bránou. Navíc okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich je náchylná k proniknutí infekce.

Jak se zbavit kousání nehtů?


První možnost, jak se kousání zbavit, je samozřejmě silná vůle a motivace. Tou může být především fakt, že upravené ruce a nehty jsou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny. Navštivte i speciální salon a nechte si nehty odborně upravit.

Další variantou je speciální lak proti kousání nehtů, který je k dostání v lékárnách a drogeriích. Je zdraví neškodný, ale chutná odporně hořce. Pomáhá také těm, kteří si nehty koušou nevědomky – třeba při sledování televize. Lak je navíc průhledný a nenápadný, takže ho mohou použít i muži.

Poslední možností, která může, zabrat, je aplikace gelových nebo akrylových nehtů. Umělé nehty jsou tvrdé a pevné, takže se kousat nedají, a ke všemu umělá hmota chutná opravdu odporně. Nevýhodou je, že se při modelaci vaše opravdové nehty ztenčí pilníkem a ty jsou pak slabé. A samozřejmě i ceny za neustálé doplňování a péči nejsou zanedbatelné.

Pokud chcete, aby si přestalo kousat nehty dítě, budete za ním muset běhat jako policajt. Dokud nebude mít samo potřebu mít hezké, zdravé a upravené nehty, patrně s tím moc nesvedete. Většinou se děti odnaučí kousat si nehty samy z estetických důvodů v pubertě nebo asi do třiceti let, protože se stydí před kamarády, kolegy a okolím. Pokud ale problémy přetrvávají a prsty začínají být díky kousání zdeformované, popřípadě se objeví infekce, poraďte se s odborníkem o nejvhodnější metodě odvykání.

Další tipy:

Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky. (zmačkejte papír, pořiďte si antistresový míček, žvýkejte žvýkačku nebo si vezměte bonbón a další)

Noste potupně rukavice nebo si na nehty dejte barevné nálepky, které vám pokaždé připomenou, co dělat rozhodně nemáte.

V případě, že vůle a podobné triky nestačí, na českém trhu seženete mastičky či hořké laky, které vás zlozvyku zbaví. Například Daumexol N, který obsahuje výtažky z pálivých paprik a kyselinu citronovou, je zaručeným lékem.

Namočte si prsty do soli nebo pepře.

Zkuste na chvíli odvést svou pozornost na jinou činnost.

Odměňte se za každý den bez kousání.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu