Jak se zbavit odporného kousání nehtů

 Ostatní 
27. července 2016 18:11 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jak si přestat kousat nehty Internet
Snad každý z nás má nějaký ten zlozvyk. Většinou k nim přijdeme v dětství a ani nevíme, jak. Některých zlozvyků se s dospělostí zbavíme, ale některé nás ne a ne opustit. Velmi častou neřestí je kousání nehtů. Jak se tedy tohoto zlozvyku nadobro zbavit a co jej způsobuje?

Nervozita, stres a další strašáci dnešní doby Nejčastějším spouštěčem kousání nehtů bývá potlačování negativních emocí – ať už jde o agresivitu, strach nebo nervozitu. Při léčbě kousání nehtů je proto dobré začít pracovat na těchto faktorech. U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u dospělých pak dostatek odpočinku a kvalitní relaxace. U těžších případů je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Přestože se může zdát kousání nehtů úsměvným důvodem k návštěvě lékaře, psycholog většinou objeví hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům.

Kousání nehtů ale může způsobit i zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou je hodně bakterií, které sliznicí úst putují do organismu jako otevřenou bránou. Navíc okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich je náchylná k proniknutí infekce.

Jak se zbavit kousání nehtů?


První možnost, jak se kousání zbavit, je samozřejmě silná vůle a motivace. Tou může být především fakt, že upravené ruce a nehty jsou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny. Navštivte i speciální salon a nechte si nehty odborně upravit.

Další variantou je speciální lak proti kousání nehtů, který je k dostání v lékárnách a drogeriích. Je zdraví neškodný, ale chutná odporně hořce. Pomáhá také těm, kteří si nehty koušou nevědomky – třeba při sledování televize. Lak je navíc průhledný a nenápadný, takže ho mohou použít i muži.

Poslední možností, která může, zabrat, je aplikace gelových nebo akrylových nehtů. Umělé nehty jsou tvrdé a pevné, takže se kousat nedají, a ke všemu umělá hmota chutná opravdu odporně. Nevýhodou je, že se při modelaci vaše opravdové nehty ztenčí pilníkem a ty jsou pak slabé. A samozřejmě i ceny za neustálé doplňování a péči nejsou zanedbatelné.

Pokud chcete, aby si přestalo kousat nehty dítě, budete za ním muset běhat jako policajt. Dokud nebude mít samo potřebu mít hezké, zdravé a upravené nehty, patrně s tím moc nesvedete. Většinou se děti odnaučí kousat si nehty samy z estetických důvodů v pubertě nebo asi do třiceti let, protože se stydí před kamarády, kolegy a okolím. Pokud ale problémy přetrvávají a prsty začínají být díky kousání zdeformované, popřípadě se objeví infekce, poraďte se s odborníkem o nejvhodnější metodě odvykání.

Další tipy:

Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky. (zmačkejte papír, pořiďte si antistresový míček, žvýkejte žvýkačku nebo si vezměte bonbón a další)

Noste potupně rukavice nebo si na nehty dejte barevné nálepky, které vám pokaždé připomenou, co dělat rozhodně nemáte.

V případě, že vůle a podobné triky nestačí, na českém trhu seženete mastičky či hořké laky, které vás zlozvyku zbaví. Například Daumexol N, který obsahuje výtažky z pálivých paprik a kyselinu citronovou, je zaručeným lékem.

Namočte si prsty do soli nebo pepře.

Zkuste na chvíli odvést svou pozornost na jinou činnost.

Odměňte se za každý den bez kousání.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu