Zeměžluč droga, která léčí

Zeměžluč výrazně působí převážně na trávicí ústrojí a všechny jeho choroby.
 Dům 
31. července 2016 17:10 / Internet
  0   0
Zeměžluč lékařská, nazývaná také zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká nebo zeměžluč menší, je dvouletou, zřídka jednoletou bylinou s výškou od 20 do 40 cm.

V prvním roce vyrůstá pouze v podobě přízemní listové růžice, kterou tvoří obkopinaté až obvejčité listy s několika nápadnými žilkami. Jsou dlouhé asi 3 cm.

Až v dalším roce vyráží přímá tuhá lodyha. Má nezřetelný čtyřhranný profil, je lysá, jen řídce porostlá světle zelenými, vstřícně přisedlými listy podlouhle vejčitého až kopinatého tvaru. Jsou celokrajné až jemně vroubkované, žilnaté. Lodyha se větví až v horní polovině. Listy se směrem nahoru zmenšují.

Od června do září zeměžluč zdobí drobné pětičetné, růžové, zřídka bílé květy s trubkovitým kalichem. Vytvářejí vrcholíkatá květenství. Plodem je dvoupouzdrá tobolka úzce válcovitého tvaru s množstvím drobných semen.

U nás roste roztroušeně, nejčastěji v teplých oblastech nížin a pahorkatin. V Evropě se vyskytuje na severu až po jih Skandinávie, na východě po střed evropské části Ruska, dále na Kavkazu, v Íránu, na severozápadě Afriky, na Azorských ostrovech, v Severní Americe.

Zeměžluč roste na loukách, pasekách, kamenitých travnatých stráních, okolo křovin, na travnatých kopcích, na polích, na mezích, podél lesních cest a okrajích lesů a na sušších stanovištích bohatých na minerály. Zeměžluč je citlivá na kvalitu podloží, a proto bývá indikátorem kvality spodní vody.

Zeměžluč lékařská obsahuje hořčiny, glykosidy (gentiopicrosid), pryskyřice, mastné kyseliny, flavonoidy, třísloviny nebo silice.

V léčitelství se využívá kvetoucí nať, nejlépe na počátku květu. Pokud se odstřihne pouze horní část natě, rostlina zpravidla v sezóně znovu vykvete. Suší se ve stínu, co nejrychleji. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C.

Rostlina se zásadně odstřihuje nůžkami, kvůli mělkým kořenům ji totiž lze snadno vytrhnout ze země. Nejšetrnější je však obstarat si sušenou bylinu v lékárně, kde je běžně k dispozici. Pro léčebné účely se pěstuje.

Léčivé účinky zeměžluče


- podporuje trávení a metabolismus

- pomáhá při trávicích potížích

- ulevuje při pálení žáhy

- zvyšuje chuť k jídlu

- příznivě působí na játra, žlučník či slezinu

- stimuluje tvorbu trávicích šťáv

- zlepšuje činnost střev

. působí proti střevním parazitům

- podporuje detoxikaci

- pomáhá při chudokrevnosti

- zlepšuje krevní obraz

- posiluje organismus

- urychluje hojení
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Země není výjimečná. V oblacích prachu vytvářejících planety byly nalezeny stavební kameny pro život

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu