Washi – japonský papír v moderním interiéru

 Dům 
04. října 2014 23:35 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Japonské papírové dekorace dobře ladí s moderním stylem našich interiérů. pixabay.com
Ruční papír washi se v Japomsku stále dělá dva tisíce let starou metodou na bambusových sítech z morušovníkového dřeva. Má zcela jedinečnou strukturu a není to jen jeden papír, ale celá škála druhů od silných s hrubou texturou, až po pergamenové tenkouké a transparentní, přitom nesmírně pevné. Orientální papírové dekorace vyniknou i v moderním evropském interiéru.

Japonci papír milují ve všech jeho podobách a zacházejí s ním jako se samostatným artefaktem. Zkusme si tedy podle jejich vzoru vyzdobit interiér i my, vypadá to vždy zajímavě.

Výplň paravanu z ručního papíru nepotřebuje žádné dozdobování. Svitkové obrázky, archy papíru zavěšené na nenápadné bambusové tyčince, se zase obejdou bez rámu, protože právě papír poskytuje základ pro umělecké dílo a patří k němu všechny nepravidelnosti, včetně přiznaných krajů papíru.

Japonci jsou mistři rytin a tisků. Speciálními technologiemi, často charakterizujícími autora svou jedinečností, se vypořádávají s materiálem, na němž rytina vzniká, ale i s jejím přenosem na papír. Zde přicházejí ke slovu barvy, tradiční japonská úspornost, kde vládnou černá, bílá a jemné tóny světlých barev, vše pak rozsvítí sytě barevný detail. Na ruční papír se samozřejmě také maluje, vznikají především křehké, zdánlivě lehce nahozené přírodní motivy, ve skutečnosti do poslední čárky dokonale propracované.

Specifickým využitím papíru pro dekorování interiérů je umění kaligrafie. Japonské znaky vyvedené mistry malovaného písma jsou tradiční ozdobou. Pro většinu z nás jsou působivé právě jen pro čistou krásu černého písma na bílém či krémovém papíru, pro Japonce nesou samozřejmě i význam – můžeme si je tak trochu představit jako u nás kdysi nad dveře zavěšované „domácí požehnání“. Často jde ale jen o samostatné znaky bez dalšího významu – takové se budou hodit i do našich bytů, abychom si nemuseli lámat hlavu s tím, co že je to na krásném papíru napsáno.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...