Washi – japonský papír v moderním interiéru

Japonské papírové dekorace dobře ladí s moderním stylem našich interiérů.
 Dům 
04. října 2014 23:35 / pixabay.com
  0   0
Ruční papír washi se v Japomsku stále dělá dva tisíce let starou metodou na bambusových sítech z morušovníkového dřeva. Má zcela jedinečnou strukturu a není to jen jeden papír, ale celá škála druhů od silných s hrubou texturou, až po pergamenové tenkouké a transparentní, přitom nesmírně pevné. Orientální papírové dekorace vyniknou i v moderním evropském interiéru.

Japonci papír milují ve všech jeho podobách a zacházejí s ním jako se samostatným artefaktem. Zkusme si tedy podle jejich vzoru vyzdobit interiér i my, vypadá to vždy zajímavě.

Výplň paravanu z ručního papíru nepotřebuje žádné dozdobování. Svitkové obrázky, archy papíru zavěšené na nenápadné bambusové tyčince, se zase obejdou bez rámu, protože právě papír poskytuje základ pro umělecké dílo a patří k němu všechny nepravidelnosti, včetně přiznaných krajů papíru.

Japonci jsou mistři rytin a tisků. Speciálními technologiemi, často charakterizujícími autora svou jedinečností, se vypořádávají s materiálem, na němž rytina vzniká, ale i s jejím přenosem na papír. Zde přicházejí ke slovu barvy, tradiční japonská úspornost, kde vládnou černá, bílá a jemné tóny světlých barev, vše pak rozsvítí sytě barevný detail. Na ruční papír se samozřejmě také maluje, vznikají především křehké, zdánlivě lehce nahozené přírodní motivy, ve skutečnosti do poslední čárky dokonale propracované.

Specifickým využitím papíru pro dekorování interiérů je umění kaligrafie. Japonské znaky vyvedené mistry malovaného písma jsou tradiční ozdobou. Pro většinu z nás jsou působivé právě jen pro čistou krásu černého písma na bílém či krémovém papíru, pro Japonce nesou samozřejmě i význam – můžeme si je tak trochu představit jako u nás kdysi nad dveře zavěšované „domácí požehnání“. Často jde ale jen o samostatné znaky bez dalšího významu – takové se budou hodit i do našich bytů, abychom si nemuseli lámat hlavu s tím, co že je to na krásném papíru napsáno.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Věda & Vesmír

Vědci přišli se zajímavým zdrojem energie. Má nevyčerpatelné zásoby a nachází se ve vesmíru

Bydlení

Abyste si na mase opravdu pochutnali, je třeba vědět, jak jej správně nakrájet

Zavřít reklamu