Zařizujete dům nebo byt? Nezapomeňte zvolit vhodné barvy!

 Dům 
26. prosince 2016 11:23 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Méně je někdy více. Dvě nebo tři barvy jsou elegantnější než pestrá místnost. www.stavebni-vzdelani.cz
Jestli se chystáte zařizovat svůj nový dům nebo byt, zaměřte pozornost taky na vhodné zvolení barev. Některé totiž opticky zmenšují a jiné naopak zvětšují, zkracují a prodlužují, ubírají světlo, ale mohou být i uklidňující nebo znepokojující.

Každému se líbí jiné barvy, a proto byt jednoho nemusí vyhovovat tomu druhému. Platí ale několik pravidel, na která by měl každý myslet. Barevnost obydlí by neměla vycházet z módních trendů, ale z promyšleného návrhu. Velké plochy jako stěny, strop nebo větší kusy nábytku by měly mít neutrální barevnost. Výrazné barvy jsou vhodné spíš na menší předměty nebo doplňky.

Nezapomeňte také na to, že tmavé barvy ubírají světlo a zmenšují prostor. Zajímavostí je, že tmavá barva působí jinak na svislých a jinak na vodorovných plochách. Prostor zmenšují i svislé plochy tmavého nábytku jako například u skříní nebo kuchyňské linky. Podlaha by měla vyjadřovat stabilitu, což platí i pro schody, stůl nebo pracovní plochy.

Příroda uklidňuje

Barevně nápadnější mohou být věci pro naše pohodlí, ať už je to sestava k posezení, židle nebo postel. Barvy zastoupené v přírodě jsou uklidňující a působí dlouhodobě pozitivně na psychiku člověka. Myslete také na to, že méně někdy znamená více, takže místnost zařízená ve dvou třech barvách může působit elegantněji než příliš mnoho pestrých barev.

Výrazné barvy mají sice dobrý efekt na první pohled, ale dlouhodobě nejsou tak výhodné. Pestrost totiž znepokojuje a dráží. Zvlášť dětské pokoje by měly zklidňovat a umožnit soustřední na hru a úkoly.

Pestrá dráždí

Barvy totiž ovlivňují naši psychiku. Z přírody máme v podvědomí obraz, který je nejpřirozenější. Nejvíce je v přírodě zeleně a modré oblohy, v zimě je to bílý sníh nebo šedá barva. Pestré barvy jako červená, růžová nebo fialová jsou zastoupené málo a mají je například rozkvetlé květiny v trávě. Hnědá vyjadřuje stabilitu země nebo dřeva, modrá průzračnost vzduchu a vody a žlutá vzbuzuje pocit teplého slunce.

Barvy obsažené v přírodě nebo neutrální uklidňují a takto zařízený byt nebudeme chtít brzy měnit. Pokud ale máme v interiéru pestré barvy, začnou po delším čase naši psychiku narušovat a dráždit. Proto by se neměly pestré barvy objevovat na velkých plochách. Jaké barvy tedy zvolíte?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu