S koncem roku dochází k nákupu dělobuchů, petard a jiné zábavné pyrotechniky. Na co si dát při jejich nákupu pozor?

 Ostatní 
27. prosince 2016 19:58 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Petardy představují velmi efektní pyrotechnický výrobek, který se těší velké přízni a oblibě.  Shutterstock
S oslavami konce roku je neodmyslitelně spjatý ohňostroj. Zábavní pyrotechnika je dnes lehce dostupná a každý rok zaměstnává neopatrné zacházení s ní lékaře, hasiče a policisty.

Rok 2016 spěje ke konci a blíží se Silvestr. Ten si řada z nás nedokáže představit bez hlučné pyrotechniky s ohňovým efektem. Jenže to nemusí být vždy zcela bezpečné, a to zejména tehdy, pokud šetříme a třeba na tržnici nakoupíme zábavní pyrotechniku bez označení příslušné kategorie, českého návodu a zkrátka pochybného původu. Obezřetnost se při nákupech petard prostě vyplatí, to už známe z minulých let. 

Na co si dát pozor při nákupu zboží? 

Pyrotechnický výrobek musí obsahovat informace o výrobci. Pokud není z Evropské unie, nesmí chybět ani informace o dovozci. Dále by měl být uveden název, druh a šarže nebo série pyrotechnického výrobku. Označena by měla být kategorie pyrotechniky (např. F2) a minimální věková hranice pro toho, kdo je oprávněn s ní nakládat. Dále je povinností u pyrotechniky uvádět čistý obsah výbušných látek, dobu použitelnosti a minimální bezpečnou vzdálenost. 

Po nákupu pyrotechnické zboží vhodně uskladněte. Mělo by být uložené v chladu a suchu, ne v blízkosti topení, kamen nebo jiných zdrojů tepla. Pozor na otevřený oheň  - například z krbu nebo svíček. Pamatujte, že musí být uchovávána mimo dosah dětí!

Jak se vyznat v pyrotechnice

Zábavní pyrotechnika se dělí do čtyř tříd podle stupně nebezpečnosti
l. třída – může se prodávat i dětem. Jako jedinou ji lze prodávat i ve stáncích na tržištích. Patří sem prskavky, fontánky na dorty, kapslíky do pistolí, bouchací kuličky, dýmovničky, motýlci, včelky a čmeláci.
II. třída – smí se prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let. Patří sem petardy, rakety, fontány, kulové pumy, kompakty, vulkány nebo římské svíce.
III. třída – smí se prodávat pouze v kamenných obchodech a koupit si ji může jen držitel průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem dělové rány, malé italské pumy, ohňopády, různé druhy raket a vystřelovaných efektů nebo velké japonské slunce.
IV. třída - pohlíží se na ni už jako na výbušninu, smí se prodávat jen v kamenných obchodech, pouze s povolením Českého báňského úřadu a pouze držitelům průkazu odpalovače ohňostrojů. Patří sem létavice, dělové rány ohňostrojné, italské a kulové pumy.

Co dělat, když petarda nevybuchne?

Tak jsme zdárně nakoupili všemožné rachejtle a jdeme odpalovat. I když jsme nakupovali s největší obezřetností, může se někdy stát, že nám petarda třeba vinou toho, že nám upadla do mokrého sněhu, nevybuchne. Jak v takovém případě postupovat? Raději bychom měli zapomenout na všemožné šťourání a zasouvání prskavek do nevybuchlého obalu. Zato bychom mohli zaplatit popáleninami.
Správně bychom měli nechat nevybuchlou nálož alespoň dvacet minut v klidu. Pokud ani poté nevybuchne, měli bychom ji na 24 hodin namočit do kbelíku s vodou. Ani po této lázni by ale nevybuchlá petarda neměla skončit v popelnici. Raději bychom ji měli zakopat do země – tam už škodu nenadělá.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve