Zachránit rostliny před mrazem můžete ještě nyní
Mnohé keře, stromky a další rostliny, které nepochází z našich končin, jsou podstatně citlivější na mráz než ty, které jsou tu domácí. Z toho důvodu musíme rostliny chránit. Jedná se hlavně o mladé stromky a drobné keříky. Postup zvládne každý.
Ochrana koruny
Můžeme udělat obal z netkané textilie nebo i z bublinkové fólie. Pokud je obal nepropustný, dbáme na to, abychom ho zcela neutěsnili. V teplejším počasí by mohlo dojít k rozvoji plísňových chorob. Rostlinu obalíme a obal zajistíme provázkem. Případně zhotovíme jakousi čepici, kterou na korunu nasadíme a opět zajistíme před větrem. Nikdy neděláme obal z tmavého materiálu. Mohlo by při slunečním svitu dojít k přehřátí rostliny. Také je vhodné, aby byl obal alespoň částečně světelně prostupný, aby rostlina mohla reagovat na vnější světlo. Opadavé rostliny mohou být zabalené i v tmavém obalu.
Ochrana kmene a kořenů
Můžeme využít králičí pletivo a kolem celé rostliny vytvořit válec, který vyplníme vhodnou izolací. Jinak klademe na zem chvojí a další podobný materiál, který nedovolí mrazu prostoupit ke kořenům a zničit rostlinu definitivně.
Co s přívaly sněhu
Pokud je sníh lehký a kyprý, je pro rostlinu nejlepší ochranou před mrazem. Vytvoří peřinu a rostlina si pod ní zachová potřebné mikroklima. Problém nastává, pokud je sněhu moc a obzvlášť špatné je, pokud se vytváří námraza, která postupně přibývá a neúměrně zatěžuje větve. Pokud nemáme stromek nebo keřík jinak chráněn, snažíme se alespoň otřást vrstvy těžkého sněhu a námrazy a ulehčit tak větvím.