Chcete meteostanici? Přemýšlejte, co od ní očekáváte!
Plánujete sledovat kompletní údaje jako teplota, vlhkost vzduchu, množství srážek, rychlost a směr větru nebo UV záření? Chcete klasický mechanický přístroj, nebo digitální bezdrátové zařízení? V dnešní době je možné stahovat naměřená data do počítače, využijete to i vy?
Co sleduje?
Většina stanic měří a zobrazuje tlak, vnitřní i venkovní vlhkost a rosný bod, denní srážky, rychlost a směr větru, chlad větru, vnitřní a venkovní teplotu a podobně. Některé stanice mají možnost dokoupit další přídavné senzory jako solární radiace nebo UV záření. V zemědělství se naopak může hodit například přídavek v podobě výpar, vlhkosti listů nebo půdy případně sondy pro měření teploty půdy a vody.
Senzorové jednotky posílají data do vnitřních příjmacích jednotek, a to buď kabelem, nebo bezdrátově. Po kabelu je interval zasílání dat většinou častější, protože venkovní senzory je možné po kabelu i nabíjet, a proto nehrozí výpadky, když se vybijí baterie. U bezdrátových senzorů je interval aktualizace půl minuty až minutu. U některých stanic je to však i po pár vteřinách.
Alarm na vše
Některé meteostanice umožňují nastavit alarm pro veličinu, kterou si určíte. Může tak zapípat v případě, když teplota klesne pod nulu, nebo se naopak vyhoupne do závratných výšin. Upozornění lze dostávat napříkad i u tlaku, ale i na blížící se přívalový déšť.
Meteostanici můžete připojit i na osobní počítat a využít vlastnosti celého systému. Data se pak různě zpracovávají. Časem si z toho můžete udělat zálibu a sledovat, jak se počasí mění během týdne, v měsíci, ale i za rok. Potom lehce uvidíte, zda máme letos nejkrutější zimu, nebo naopak nejmírnější, ale taky jak je to v létě a kdy padají rekordy.