Patrový dům, nebo bungalov? Obojí má výhody!

 Dům 
02. ledna 2017 12:20 / Marie Popelková
  2
📷
3 fotografie v galerii
Je lepší postavit patrový dům, nebo bungalov? www.domprojekt.cz/www.vexta.cz
Chystáte se stavět dům a nevíte, jestli zvolit přízemní bungalov, nebo patrový dům? Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Je to například méně prostoru, na druhé straně zdolávání schodů. Možná nakonec rozhodnete podle toho, jak velký máte pozemek!

Dům si většinou vybíráme jednou, maximálně dvakrát za život. Proto je potřeba pečlivě zvážit, jaký si postavíme, aby byl podle našich snů a splňoval všechny požadavky. Jestli je lepší bungalov, nebo patrový dům, není lehké říct. Výběr ovlivňují to různé faktory jako velikost pozemku, počet členů rodiny i osobní vkus nebo přítomnost imobilního čelan v rodině. Pro kolik lidí ho chcete lidí? Kolik plánujete místností? Jak velký prostor chcete zaplnit?

Velikost pozemku

Jedna z nejdůležitějších věcí je velikost pozemku. Přízemní dům má totiž oproti patrovému domu větší nároky na území. Dá se říct, že jsou dvojnásobné i vícenásobné, protože zatímco místnosti patrového domu dáte nad sebe, u bungalovu je musíte rozvrhnout do prostoru. Přízemní domek navíc mívá velkou zahradu, takže je jasné, že by jej měli zvolit spíš majitelé většího pozemku. Pro malý pozemek je vhodnější dům se dvěma nebo více patry.

Co se týče technické stránky, je jednodušší stavba bungalovu. Nemusí to ale znamenat, že bude levnější. Největší rozdíl mezi oběma variantami je v rozsahu základů a střechy. V tomto ohledu nízkopodlažní dům ten patrový předčí, ale vše se srovná po odečtení nákladů za zdivo, obvodové konstrukce i stropy.

Obtížné schody

Projeví se i absence schodiště, které nemůže v patrovém domě chybět. Právě kvůli nim si získal bungalov oblibu. Dospělé už totiž nebaví v pokročilém věku jejich zdolávání a někdy ani kvůli zdravotním problémům nemají možnost. Bungalov je oproti tomu bezbariérovým domem, ale zase je nutné u něj počítat s vyššími tepelnými ztrátami kvůli větší ploše vnějšího obalu. Patrový dům podobný krychli je z hlediska tepelných nároků ideální.

Nakonec však bude záležet na člověku, co si vybere. Pro bezdětný nebo starší pár může být vhodnější bungalov, který by mohl stačit i rodině s jedním dítětem. U více dětí je lepší patrový dům, který umožní pokoj pro každého člena, ale taky soukromí, když je potřeba. Je potom otázkou, pokud děti vyletí z hnízda, jak dům využít. Co je vhodné pro vás?

Témata: dům, stavba, patro, bungalov
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu