Ekonomický pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti

Pomocí tavné pistole snadno spravíme i naštípnutý keramický květináč
 Dílna 
15. dubna 2017 07:25 / Internet
  1   1
Přilepit odštípnutý roh či květináč, upevnit papírové, skleněné nebo látkové dekorace či snadno nazdobit jarní věnec a dekorace pomůže malý pomocník s velkým výkonem – tavná pistole.

S tavnou pistolí dokonce můžeme dočasně přichytit díly a součástky, pro jejichž přidržení během lepení bychom jinak potřebovali třetí ruku.

Manipulace s klasickým lepidlem klade zvýšené nároky na udržení čistoty, protože lepidlo může ukápnout vedle, a znehodnotit tak již hotovou část díla. Naproti tomu s tavnou pistolí pracujeme lehce a přesně. Výhodou je čistá práce i v hůř přístupných místech.

Tavná lepidla představují ekonomické řešení při lepení nejrůznějších materiálů, jako je papír, plasty, dřevo či pěnové a lehčené hmoty. Podle složení poskytují trvalé nebo rozebíratelné slepení s různým stupněm tepelné odolnosti. Princip spočívá v roztavení lepidla na hmotu, jež optimálně pokryje lepené povrchy a po ztuhnutí vytvoří pevný spoj, který je teplotně vratný.

Lepidlo snadno přilne k nerovným i hladkým povrchům, které by měly být zbaveny prachu a mastnoty. Můžeme ho i vrstvit, a vyplnit tak nerovnosti, nebo vytvořit větší kapku či vrstvu a lepený předmět do něj usadit. To je vhodné především při výrobě dekorací, jako jsou aranžmá ze suchých nebo řezaných květů, nebo při výrobě adventních či dušičkových věnců.

Lepidlo velmi rychle tuhne a chladne. Předmět, který lepíme, musíme po dobu lepení přidržet nebo zatížit, protože lepidlo drží až po vytuhnutí. To však trvá jen pár desítek vteřin. Je proto vhodné práci si předem pečlivě promyslet, připravit vše potřebné, a pak pracovat rychle.

Tavné lepící tyčinky mohou mít více průměrů i délek, při jejich dokupování je proto nutné znát typ, který potřebujeme, podle typu používané pistole. Tavné lepidlo je výhodné i ekonomicky, z jedné tyčinky můžeme nanést více než 46 metrů lepidla v milimetrové vrstvě.

K dekoračním účelům se používají i barevné lepicí tyčinky, někdy s přidanými třpytivými glitry. Můžeme s nimi zdobit nejrůznější předměty přímo, lepidlo po zaschnutí a ochladnutí vytvoří barevnou průsvitnou vrstvu s třpytkami.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Témata: dílna, lepení, pistole, kutil
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Věda & Vesmír

Šokující objev. Vědci odhalili nový orgán v lidské hlavě, který souvisí s rakovinou a nemocí Covid-19

Bydlení

Několik tipů, jak docílit nízkých nákladů za topení

Zavřít reklamu