K motorové pile patří i kvalitní výbava

 Dílna 
09. října 2014 10:59 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Součástí vybavení motorové pily by měl být i speciální kulatý pilník, kterým snadno přibrousíme ztupený řetěz přímo na místě zahradaapriroda.cz
Kvalitní řetězovou pilu by chtěl mít jistě každý zahrádkář i majitel chaty, chalupy či rodinného domu a prodej motorových pil u nás napovídá, že tomu tak opravdu je. V čem ale stále ještě zaostáváme, je další nutné vybavení, které bychom měli při práci s tímto poměrně nebezpečným zařízením používat.

Řetězová pila je podobě důležitá jako travní sekačka, k níž ale na rozdíl od pily nepotřebujeme žádné další vybavení. Naprostou samozřejmostí by měly být alespoň základní prvky ochranného oděvu a nezbytné nářadí. Potřebami, které by měl mít každý uživatel řetězové pily, jsou pevné pracovní rukavice, ochranné brýle a ideálně i přilba, pevné pracovní boty, nejlépe s kovovou špičkou, náhradní řetěz, šestihranný klíč příslušné velikosti a kvalitní šroubovák k průběžné kontrole šroubů. Vhod určitě přijde i speciální kulatý pilník, jímž snadno přibrousíme tupý řetěz, často přijde ke slovu i sekerka. Při práci v terénu oceníme i náhradní startovací šňůru, která se zpravidla přetrhne právě ve chvíli, kdy jsme uprostřed práce hodně daleko od domova. Kvůli ochraně přírody bychom měli pamatovat i na kvalitní kanystry na olej i benzín.

Potíž je v tom, že vybavení není zrovna levné, a tak leckdy raději riskujeme zranění, než abychom investovali několik tisíc do vlastní bezpečnosti. Rizik, která při práci s řetězovou pilou hrozí, není právě málo, a nejde jen o řezná poranění. I ta však bývají při zásahu řetězem, který netvoří rovný řez, ale nabroušenými ploškami zubů v podstatě trhá kůži v šířce až půl centimetru, poměrně vážná. Velmi vážné poranění oka může způsobit odštípnutá tříska či hřebík, který se záludně skrývá ve starém prknu. Mnohem rychleji, než bychom čekali, může dojít i k poškození sluchu, o přímém zásahu padajícími dřevinami, který může mít až fatální následky, ani nemluvě.

Kvalitní ochranné pomůcky nabízí řada firem, základním kritériem výběru je rozhodnutí, zda se přidržíme nabídky levnějších výrobků pro kutily, určených pro občasné použití, nebo dáme přednost produktům pro profesionály, které bývají mnohem pevnější a kvalitnější. Zatímco ty „kutilské“ pořídíme v řádu stokorun, při koupi profesionálních budeme muset vytáhnout z peněženky tisíce. Investovat do zajištění co možná nejvyšší bezpečnosti při práci s tak záludným pracovním strojem, jakým řetězová pila bezesporu je, se ale určitě vyplatí.

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu